Blog

Televizyon kapanınca kanallar siliniyor sorunun çözümü

Dahili uydu alıcılı tv’ler de sıkça rastlanan “Televizyon kanalları kendiliğinden siliniyor” veya “televizyon kapanınca kanallar siliniyor” olması önemli bir konuya işarettir. Bazen kendiliğinden bazen de farklı bir durum olmasından dolayı televizyonun kanalları silmesi durumunda ne yapacağınızı anlatan detaylı bir makale yazdık. Burada televizyon kanallarının kendi kendine silmesi konusunda alacağınız önlemler yazılmaktadır.

Kendinden uydulu televizyonlara kanal yüklemek ve kanal sıralaması yapmak bir hayli zahmetlidir. yaklaşık 1 – 2 saat uğraşıp kanalların yüklenmesi ve sıralanmasını yaptıktan sonra televizyonu kapatıp açtığınız da kanallar siliniyorsa mutlaka buna bir önlem almalısınız. Kanallar silindi nasıl geri yüklerim diyorsanız buraya tıklayın. Peki televizyon kendi kendine kanalları siliyor olması neye işarettir.? Bir çözümü var mı? İşte size bu sorunun çözümü olabilecek bazı bilgiler;

Makaledeki yazı başlıkları

Türksat kanal güncelleme sistemini kapatın

Kendinden uydulu televizyonların bazı modellerin de Türksat kanal güncelleme sistemi özelliği vardır. Kısaca ismi TKGS olan bu özellik sayesinde kanal taraması yapmak sadece 5 saniyenizi alır. Ayrıca kanalların yüklenmesi de sıralı liste olarak yüklenmektedir. Sizler kanal yükledikten sonra bir de kanal sıralaması ile uğraşmayıp sıralı bir şekilde televizyonunuza yüklenmektedir. Yani silinen kanalları geri getirme işlemi bu özellik sayesinde bir kaç saniye sürmektedir. Ama önemli olan bu sorunu çözüme kavuşturmak diyorsanız aşağıdaki detaylı bilgileri uygulayabilirsiniz.

Televizyon kendiliğinden kanalları siliyor olması bazen burada belirtilen Türksat kanal güncelleme sisteminin çalışma modunun açık olmasından kaynaklanmaktadır. Peki tkgs nasıl kapatılır? İlk önce televizyona kanal yüklemesi yaparken girdiğiniz yere girin bu genel de >Menü, >Ayarlar, >Kurulum, >Türksat kanal güncelleme sistemi (TKGS de yazabilir), >Çalışma modu, >Kapalı yapılmalıdır.

Çanak anten ayarı bozuk, sinyal az geliyor

Size belki inanılmaz gelebilir ama televizyonun kendiliğinden kanalları silmesi bazen çanak anten ayarından olabiliyor. Bazı dahili uydu alıcılı televizyonu kapatınca kanallar kendiliğinden siliyor olmasının nedenlerinden biri de “kanalları güncelleştir” seçeneğinin açık olmasından kaynaklanmaktadır. Televizyonun ayarlar menüsünü kurcalayarak bu özelliği gördüğünüz de >Kapalı veya >Etkin değil konumuna getiriniz.

Aslında bu özellik sayesinde frekansı değişen kanallar otomatik silinir ve yeni çıkan kanallar da yüklenir. Yani bakıldığında yararlı bir özellik diyebiliriz. Yalnız çanak antenden sinyal az geliyorsa bu özellik bütün tv kanallarını da silebilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız televizyonda sinyal var kalite yok sayfasına da bakabilirsiniz.

Televizyonun anakartı bozuk olabilir

Bir televizyon tamircisi veya işi çok iyi bile uydu servisi çalışanına sorduğunuz aklından ilk geçecek olan şey televizyonun anakartının bozuk olmasıdır. Yalnız televizyon kapanınca kanalları siliyor olması veya bazen kendiliğinden kanalları silmesi altında yatan farklı sebepler de olmasından dolayı yukarıda anlatılan konular ilk etapta yapılması istenir. Bunlardan sonuç alınamadığın da televizyonun ana kart problemi yaşadığı gerçeğidir.

Televizyonun garantisi mevcutsa hemen televizyonun yetkili teknik servisini arayıp televizyonu kapatıp açtığımızda kanalları kendiliğinden siliyor servis kayıt formu oluşturmanız gerekmektedir. Garanti belgesi yoksa güvenilir bir televizyon tamircisinden fiyat aldıktan sonra yaptırabilirsiniz. Televizyon tamircilerinin yüklü bir ücret istemesi halinde uydu alıcısı satın alabilirsiniz. Konunun devamını okuyun.

Gözlü harici uydu alıcısı satın alın

Yukarıda ki işlemleri yapmanıza rağmen televizyonu kapatıp açtığınız yüklemiş olduğunuz ve hatta kanal sıralamasını yaptığınız kanallar kendiliğinden siliniyorsa mini hd uydu alıcısı satın alıp bu kanal silme sorunun kurtulabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. Harici küçük ve kaliteli bir uydu cihazı satın alarak televizyonun kendi kendine kanalları silme sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Hangi uydu cihazını alacağınıza nasıl karar vereceğiniz konusunda yardım almak isterseniz yorum kısmına yazıp uzman arkadaşlarımızdan destek almanız mümkün. Ayrıca ipekuyduservisi.com/blog/ kategorisindeki diğer konulara da bakabilirsiniz.

 

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

2 Yorum

  1. Benım samsung es8000 smart tv de ise kanal no su ve kanal duruyor ama kanalın ismi siliniyoryanında örneğin 3 atv kanal kanal ismi yazmıyor ama kanalın kendisi duruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler