Blog

Halk tv sinyal yok, donma ve çekmiyor sorunu

Halk tv sinyal yok sorunu televizyon da en çok karşı karşıya kalınan problemlerden biridir. Halk tv de diğer birkaç kanal gibi sinyal seviyesi zayıf olan televizyon kanallarındandır. Çanak anten de hafif bir oynama, sinyal azalması, lnb ayarlama sorunu ve çanak anten yamulması yaşarsanız Halk tv de donma, parazitlenme, karıncalanma, halk tv bazen çekiyor bazen çekmiyor ve Halk tv de sinyal yok yazmasına neden olur.

Eskiden Halk tv kanalını izleyebiliyordum ama şimdi Halk tv çekmiyor, Halk tv sinyal yok ve arada bir gidip geliyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Sadece kendinize ait bir çanak anten kullanıyorsanız anten ayarını yapmak ve Halk tv çekmiyor kanalını tamir ettirmek daha kolaydır. Bina merkezi uydu santrali kullanıyorsanız veya işin kötüsü toplu 8 çıkışlı lnb kullanıyorsanız Halk tv sinyal yok sorununu tamir ettirmeniz biraz maliyetli ve zor olacaktır.

Makaledeki yazı başlıkları

Halk tv neden çekmez

Halk tv sinyal yok arızası Halk tv izleyicilerini bıktırıp usandıran sorunlardan biridir. Çünkü bir çok televizyon kanalında sorun olmazken sadece Halk tv çekmiyor ve Halk tv de sinyal azalmasının yaşanması can sıkıcı olabiliyor. Peki Halk tv neden çekmez biliyor musunuz? İşte size yardımcı olabilecek bazı teknik detay;

Halk tv kanalının çekebilmesi için çanak anten ayarının çok iyi olması gerekir. Çanak anten sacında yamulma varsa çekmez. Hatta çekmiyor diye çanak anten ayarı ile bilmeden oynarsanız bir daha Halk tv çekmez ve devamlı olarak sinyal yok yazma ihtimali oldukça yüksektir.

Lnb ayarı bozuksa Halk tv de sinyal yok yazması normaldir. Zaten sinyal seviyesi az gelen kanalı lnb ince ayar hatası ile tamamen çekmemeye başlar. Eğer Halk tv de bazen sinyal yok yazıyorsa, yani Halk tv bazen çekiyor bazen çekmiyorsa sorun lnb ince ayarında değil çanak antendendir. Bu detayı unutmamanız gerekir.

Anten kablonuz çok yıpranmışsa bu durumda da Halk tv sinyal yok hatası alırsınız. RG6 U6 anten kablosu satın alarak uzun seneler boyunca Halk tv ve diğer tv kanallarını sorun çıkmadan izleyebileceksiniz.

Merkezi uydu santral çıkışı bozuksa Halk tv çekmez. Bu sorunu düzeltmek için merkezi santralin daire çıkışlarını değiştirmeniz gerekir.

Halk tv de sinyal yok sorunun neden ve çözümleri

Televizyon da Halk tv ayarlıysa ve çekmiyorsa bunun bir nedeni ve bunlara çözüm olabilecek bazı teknik detaylar vardır. Halk tv çekmiyorsa;

Halk tv frekansını kontrol edin

Halk tv frekansı yanlış olabilir. Doğru Halk tv frekansı 12422 Dikey (V) 27500. Bazı uydu alıcılarında Frekans doğru olmasına rağmen yine de çekmez. Çünkü cihazların yazılımlarında oluşan hatalardan dolayı frekans numaralarını bir ileri ya das bir geri olarak ekleme yapmanız gerekebilir. Ya da Halk tv frekansında hiçbir sorununun olmadığına inanıyorsanız Halk tv sinyal yok tv kanalını silip yeniden doğru frekansı girerek Halk tv’yi izleyebilirsiniz.

Çanak antende Halk tv sinyal seviyesi ve sinyal kalitesi az geliyor olabilir.

Bazı tv kanalları çekmiyor ve bazılarında da gidip gelmeler yaşanıyorsa Halk tv de sinyal yok yazar. Bu kanalın çekmesi mümkün değildir. İlk önce çanak anten ayarını yüksek seviyesine yükseltmeyi sonradan da Halk tv kanalını açmanız gerekir. Normal kanalları ayarlamak için kendiniz yapabilme ihtimaliniz oldukça yüksek olsa da, Halk tv sinyal yok sorunu ve Halk tv çekmiyor hatasının düzeltilebilmesi için mutlaka profesyonel uydu servisi ile çalışmanız gerekir.

Lnb yönü yanlışsa Halk tv de sinyal yok yazar

Lnb yönü yanlış olduğunda Halk tv ile birlikte bazı sinyal seviyesi az olan kanallar çekmez. Bunun tamir edilebilmesi için yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir. Eğer güvenlik önlemlerini aldıysanız ve ve lnb ince ayarlayı yapabilirim diyorsanız o zaman lnb yi hafif sağa sola çevirerek Halk tv sinyal yok sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Merkezi uydu santral çıkışı bozuk olabilir.

Merkezi uydu santral çıkışları bazen kendiliğinden ya da yüksek akımın gelmesi üzerine bozulabilir. Bazı kanallar da sinyal yüksek çekerken Halk tv çekmiyor ise Merkezi santral çıkışı ile alakalı olabilir. Dairenize giden kabloyu tespit ederek Halk tv sinyal çekmiyor hatasına çözüm bulabilirsiniz.

Lnb arızalıysa Halk tv çekmez

Lnb’lerin değişik arızaları vardır. Bazı televizyon ve radyo kanalları çekiyor ama bazıların da sinyal yok yazıyorsa sorun Lnb arızasından da kaynaklanıyor olabilir. Yanlış tespit ile gereksiz harcamalar yapmak yerine uydu servisi çalışanını çağırıp Lnb arızasını tespit edip değiştirmenizi öneriyoruz. Yeni bir lnb takıldıktan sonra çanak anten ayarını da düzeltmelisiniz.

Anten kablosu eski, yıpranmış ve çatlak ise Halk tv de sinyal yok yazabilir.

Eski ve çok fazla çatlak olan anten kablosunda Halk tv çekmez. Hatta Halk tv ile birlikte bazı kanallarda da sinyal yok yazması gayet normal bir durumdur. Çanak anten kablonuzu değiştirerek Halk tv çekmiyor, Halk tv donuyor gidip geliyor, bazen sinyal yok diyor ve Halk tv sinyal yok arızasına kalıcı çözüm bulabilirsiniz.

 

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler