Blog

Çanak anten kablosunu uydu prizine bağlama

Uydu anten kablosunu prize bağlama veya uydu alıcısına bağlama işi kolaylıkla kullanıcılar tarafından yapılan bir iştir. Ama Çanak anten kablosunu uydu prizine bağlamak için birazda bilginizin olması gerekir. Eski evlerde kullanılan sistemin aynısını sizler yeni eve geçtiğiniz de ve özellikle merkezi uydu sistemi kullanacaksanız o zaman sadece uydu kablosunu prize bağlamak ile işlem bitmemiş olacaktır. Çünkü daha önce bireysel kendinize ait bir çanak anten kullandıysanız ve aynı şekilde televizyonunuzun anten ayarı kısmında ki diseqc yazan yer kapalı yazıyorsa o zaman sizler uydu prizine kabloyu bağlasanız bile diseqc ayarını yapmadığınız sürece televizyon çalışmayacaktır.

Hangi model priz kullandığınızı inceleyin

Televizyonun bağlantısını yapmak için dışarıdan gelen anten kablosu mu yoksa duvarda ki anten prizine mi bağlayacağınız konusunda bir inceleme yapmanız gerekir. bu inceleme sonucun da dışarından alınan anten kablosunu her hangi bir uydu prizine takmadan direk olarak receiver arkasında buluna lnb input yazan yere takabilirsiniz. Aynı şekilde konnektörü bağlı bulunan uç modeli nasılda uydu prizinizde de aynı uydu cihazında ki giriş yerine benzer bir giriş varsa bu uydu prizini kullanabilirsiniz.

 

Yaptığınız inceleme sonucu uydu prizi daha önce hiç görmediğiniz bir girişe sahipse o zaman elinizdeki malzemelerin kontrolünü yapıp prizin çıkışına uyup uymadığını kontrol ediniz. Uyum sağlamadığın da hem sizlere kolaylık olsun ve hem de prizi tarif etmeniz daha kolay olsun diye uydu anten prizinin fotoğrafını yakın ve net bir şekilde çekerek malzeme alacağınız yerdeki satış sorumlusuna göstererek sizlere yardımcı olmasını isteyin.

Uydu prizine kabloyu bağlarken nelere dikkat edilmeli?

Uydu prizleri elektrikçiler tarafından yapılan ve kesinlikle sıfır hata ile montajının yapılması gereken ürünlerdir. Prizin montajının yapılması esnasın da kablonun içerisinde bulunan kalın ve ince tellerin mutlaka birbirlerinden ayrı olup kesinlikle değmemesi gerekir. Kabloların şase yapması esnasında sizleri fazla uğraştıracak ve elinizde bir uydu bulucunun da olmadığını düşünürsek arızanın nereden kaynaklandığını da bulmanız çok zor olacaktır.

Kabloların ucuna takacağınız konnektörü dikkatli bir şekilde yapmalı ve tıpkı prizin montajında olduğu gibi kablolara özellikle dikkat etmelisiniz. Çanak anten kablosunu uydu prizine bağlama genel olarak herkes tarafından yapılan bir şeydir. Sizlerin de kontrollü bir şekilde yaptığınız var sayarsak hemen yapabileceğiniz anlamına gelir.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler