Blog

Tv kanalları silindi nasıl yüklerim

UYDU SERVİSİ TIKLA ARA – 0541 762 22 52

Tv kanalları, karasal kanallar veya radyo kanallarının silinmesini yanlışlıkla yapmış olabilirsiniz.  Özellikle Tv kanalları silindi nasıl yüklerim diyen birçok müşterimiz için de burada bir makale yayımlayarak onlara bu konuda yardımcı olmaya gayret edeceğiz. Kanalların kendi kendine silinmesi veya kanal aramasını yaparken, kurcalarken tamamen silinmesi ile kanalları yeniden aramanız gerekir.

Kanal aramasını yapabilmeniz için kullandığınız televizyona veya uydu alıcısı dışardan bağlı bulunan uydu cihazına Hakim olmanız gerekir. Ayarlarını tam olarak bilmediğiniz bir sistemi yapmaya çalışırken bozmanız muhtemeldir. Tv kanalları silindi bunları nasıl yükleyeceğinizi tam olarak bilebilmeniz için mutlaka bir teknik servisten, kullandığınız cihazın markasına ait olan özel müşteri temsilcilerinden veya kullanma klavuzun da yazan talimatlara uyarak kanal kurulumu yapmanız mümkün.

Kanal yüklemesi yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Uydu cihazların da kanalların bulunabilmesi için kanalların yanlışlıkla mı veya kendi kendine mi silindiğini iyice anlamamız gerekir. Eğer televizyon kanallarının kendi kendine silindiğini düşünüyorsanız o zaman farklı bir hata olabileceğini unutmayın. Sorunu sadece kanal silinmesi olarak değerlendirmek yanlış olur. Bunu detaylı olarak araştırmalı ve gerekirse uydu alıcısını değiştirmek zorunda da kalabilirsiniz.

Kanalları sizler kanal taşımasını yaparken veya bir tanesini silmeye çalışırken komple hepsinin silinmesi ile kanalların kurulumunu yapmayı planlıyorsanız o zaman burada anlatılacak olan konuları yapmanız halinde eskisi gibi güncel kanalların yüklemesini yapabilirsiniz.

Tv kanallarını geri yükleme

Her televizyon ve neredeyse her uydu cihazının menüsü birbirinden farklıdır. Bu nedenle burada bizim anlattığımız kanal kurulum modeli veya tv kanallarını geri yükleme işlemini yaparken kullandığımız kelimeler sizin televizyonunuz da yazmıyor olabilir. Bu nedenle kullandığımız cümlenin bir eş anlamlısı televizyonunuz da mutlaka yazıyordur.

Uzman uydu tamircisinden randevu almak için hemen tıkla ara – 0541 762 22 52
 • Mesela kanal arama kısmın da ‘kanal aramasını başlat’ yazacağına ‘Başlat’ yazabilir.
 • Manuel kanal araması yerine el ile kanal arama yazabilir.

Her hangi bir sorun olduğu zaman veya Tv kanalları silindi nasıl yüklerim denildiği zaman mutlaka ilk önce kullanılan cihazların fabrika ayarlarına döndürülmesi oldukça rastladığımız sorunlardır. İlk tepki olarak cihazları resetlemek yanlış bir durumdur. Sizler de uydu alçısını ilk kurulum ayarlarını yaptıysanız o zaman konuyu ona göre anlatalım dilerseniz.

 • Menüden kanal kurulumu veya kurulum yazan yere giriş yapın. Anten ayarları kısmına girin. Burada uydu yazan yerde kanal aramasını yapmak istediğiniz uydunun isminin olması gerekir.
 • Mesela Türksat42E uydusunu kuracaksınız diyelim. Uydu yazan yere Türksat42E seçin. Türksat42E yoksa Türksat yazanı seçin.
 • Lnb Universal olsun. Karşısında 9750 – 10600 yazsın.
 • Lnb gücü açık olsun. Etkin de yazabilir.
 • Polarizasyon karşısında otomatik yazsın.
 • Diseqc 1.0 yazan yere 1 – veya A olsun
 • Diseqc 1.1 yazan yere de kapalı yazabilirsiniz.

Kayıt tuşuna basarak buradan çıkınız. Şimdide otomatik kanal araması yazan yere girin. Burada Uydu ismi az önce seçtiğiniz uydu ismi ile aynı olacak. Şifreli ve şifresiz kanal aramasını kendinize göre düzenleyiniz.

Otomatik, manuel, şebeke kanal arama

Televizyonda tv kanalları sildiyse o zaman Uydu cihazında otomatik arama, manuel kanal arama, el ile kanal arama ve en son olarak şebeke kanal arama ile kanalları yeniden bulmanız mümkün. Manuel kanal arama ve şebeke kanala arama modundayken frekans: 12380, Sembol oranı: 27500, Polarizasyon: Dikey frekansını ekleyip şebeke arama kısmını da etkin yaparsanız kanalların tamamına ulaşabilirsiniz.

Kanallar kendi kendine silindi problemi için bu işlem yeterlidir. Eğer burada kanallar bulunmaz veya sadece birkaç tane bulursa o zaman da otomatik arama kısmına gelerek kanal aramasını başlatabilirsiniz.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

8 Yorum

 1. merhaba. normal eski model antenle tv izlemekteyiz. uydu vs bağlantılı kanalımız yok. daha düne kadar çoğu kanalı alan tv.de bugün trt1 , tlc ve dmax kendiliğinden silindi, kumanda ile manuel arama yapttım ancak sonuç alamadım. sorun neden kaynaklanıyor olabilir ?

  1. Merhabalar. Karasal yayınlar bulunduğunuz il ve ilçeye göre değişmektedir. Daha önce izleyip de şimdi izleyemediğiniz yayınları kendiniz silmiş olabilir veya o bölge de oluşan bir arızadan kaynaklı olarak bazı kanalların yayınları gelmiyor olabilir. Karasal yayın sistemi uydu üzerinden izlenen kanallardan tamamen farklıdır. Televizyon kanalarının vericilerin de sorun meydana geldiğinde kanallar çalışmaz.

   Size tavsiyem eğer imkanınız varsa çanak anten sistemine geçmenizdir.

   1. Televizyon kanallarını yüklemek için tek tek bütün kanalların frekanslarını girip öyle mi kanal araması yapacağım?

    1. Merhabalar.
     Televizyon kanallarını geri getirmek / yüklemenin birkaç yöntemi var.
     sadece bir kanalı yüklemek için o frekansı yüklemeniz yeterli.
     Bütün kanalları sildiyseniz o zaman da şebeke arama frekansını girmeniz gerekir. 12380 v 27500 gibi.
     Bazen televizyonu sıfırlamak da kanalları geri getirmeye yetebilir. (Sadece hazır paketi yüklenmiş bazı televizyonlar da geçerli)

 2. kanallari fabrika ayarlarindan Sifirladim sinyal yok uyarisi aliyordum sizin dediklerinizicdenedim 1/4 un oldugu yeri kapali yaptim vs gene sinyal yok diyor

  1. Hocam merhabalar. 1/4 olan yer disecq oluyor. Burayı kapalı değil, AÇIK yapacaksınız. Aslında merkezi uydu sistemine ve çoklu çanak antene bağlı değilse uydunuz diseqc olan yer kapalı olsa da olur. Sinyalin gelmemesi durumun da size en yakın bir uydu servisi ile görüşmenizi tavsiye ederim. İstanbulda ikamet ediyorsanız 0541 762 22 52 numaralı telefondan randevu alabilir veya uydu servisi iletişim sayfasından ulaşmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler