Blog

Tv kanalları silindi nasıl yüklerim

Tv kanalları, karasal kanallar veya radyo kanallarının silinmesini yanlışlıkla yapmış olabilirsiniz.  Özellikle Tv kanalları silindi nasıl yüklerim diyen birçok müşterimiz için de burada bir makale yayımlayarak onlara bu konuda yardımcı olmaya gayret edeceğiz. Kanalların kendi kendine silinmesi veya kanal aramasını yaparken, kurcalarken tamamen silinmesi ile kanalları yeniden aramanız gerekir.

Kanal aramasını yapabilmeniz için kullandığınız televizyona veya uydu alıcısı dışardan bağlı bulunan uydu cihazına Hakim olmanız gerekir. Ayarlarını tam olarak bilmediğiniz bir sistemi yapmaya çalışırken bozmanız muhtemeldir. Tv kanalları silindi bunları nasıl yükleyeceğinizi tam olarak bilebilmeniz için mutlaka bir teknik servisten, kullandığınız cihazın markasına ait olan özel müşteri temsilcilerinden veya kullanma klavuzun da yazan talimatlara uyarak kanal kurulumu yapmanız mümkün.

Kanal yüklemesi yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Uydu cihazların da kanalların bulunabilmesi için kanalların yanlışlıkla mı veya kendi kendine mi silindiğini iyice anlamamız gerekir. Eğer televizyon kanallarının kendi kendine silindiğini düşünüyorsanız o zaman farklı bir hata olabileceğini unutmayın. Sorunu sadece kanal silinmesi olarak değerlendirmek yanlış olur. Bunu detaylı olarak araştırmalı ve gerekirse uydu alıcısını değiştirmek zorunda da kalabilirsiniz.

Kanalları sizler kanal taşımasını yaparken veya bir tanesini silmeye çalışırken komple hepsinin silinmesi ile kanalların kurulumunu yapmayı planlıyorsanız o zaman burada anlatılacak olan konuları yapmanız halinde eskisi gibi güncel kanalların yüklemesini yapabilirsiniz.

Tv kanallarını geri yükleme

Her televizyon ve neredeyse her uydu cihazının menüsü birbirinden farklıdır. Bu nedenle burada bizim anlattığımız kanal kurulum modeli veya tv kanallarını geri yükleme işlemini yaparken kullandığımız kelimeler sizin televizyonunuz da yazmıyor olabilir. Bu nedenle kullandığımız cümlenin bir eş anlamlısı televizyonunuz da mutlaka yazıyordur.

  • Mesela kanal arama kısmın da ‘kanal aramasını başlat’ yazacağına ‘Başlat’ yazabilir.
  • Manuel kanal araması yerine el ile kanal arama yazabilir.

Her hangi bir sorun olduğu zaman veya Tv kanalları silindi nasıl yüklerim denildiği zaman mutlaka ilk önce kullanılan cihazların fabrika ayarlarına döndürülmesi oldukça rastladığımız sorunlardır. İlk tepki olarak cihazları resetlemek yanlış bir durumdur. Sizler de uydu alçısını ilk kurulum ayarlarını yaptıysanız o zaman konuyu ona göre anlatalım dilerseniz.

  • Menüden kanal kurulumu veya kurulum yazan yere giriş yapın. Anten ayarları kısmına girin. Burada uydu yazan yerde kanal aramasını yapmak istediğiniz uydunun isminin olması gerekir.
  • Mesela Türksat42E uydusunu kuracaksınız diyelim. Uydu yazan yere Türksat42E seçin. Türksat42E yoksa Türksat yazanı seçin.
  • Lnb Universal olsun. Karşısında 9750 – 10600 yazsın.
  • Lnb gücü açık olsun. Etkin de yazabilir.
  • Polarizasyon karşısında otomatik yazsın.
  • Diseqc 1.0 yazan yere 1 – veya A olsun
  • Diseqc 1.1 yazan yere de kapalı yazabilirsiniz.

Kayıt tuşuna basarak buradan çıkınız. Şimdide otomatik kanal araması yazan yere girin. Burada Uydu ismi az önce seçtiğiniz uydu ismi ile aynı olacak. Şifreli ve şifresiz kanal aramasını kendinize göre düzenleyiniz.

Otomatik, manuel, şebeke kanal arama

Televizyonda tv kanalları sildiyse o zaman Uydu cihazında otomatik arama, manuel kanal arama, el ile kanal arama ve en son olarak şebeke kanal arama ile kanalları yeniden bulmanız mümkün. Manuel kanal arama ve şebeke kanala arama modundayken frekans: 12380, Sembol oranı: 27500, Polarizasyon: Dikey frekansını ekleyip şebeke arama kısmını da etkin yaparsanız kanalların tamamına ulaşabilirsiniz.

Kanallar kendi kendine silindi problemi için bu işlem yeterlidir. Eğer burada kanallar bulunmaz veya sadece birkaç tane bulursa o zaman da otomatik arama kısmına gelerek kanal aramasını başlatabilirsiniz.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servisi üzerine "İpek uydu servisi" firması için makaleler yazıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını yorum kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı