Blog

Tv Sinyal Yok Sorunu Ve Çözümleri

Tv sinyal yok sorunu her televizyon da olabilecek önemli arızalardan biridir. Televizyon da sinyal yok yazıyor olması uydu, lnb, uydu alıcısı, tv ayarları, anten kablosu merkezi uydu santrali ya da televizyon ayarlarında bir sorun olduğunu göstermektedir. Eğer siz de tv de sinyal yok yazıyor ne yapmalıyım diyorsanız size bir kaç çözüm yolunu anlatmak isteriz.

Uydu sinyal yok ve televizyon da sinyal yok sorunu ile karşılaştığınız da hemen uydu servisi arayışına girmenize gerek yok. Her ne kadar televizyon sinyal yok sorunu önemli bir arıza olsa da bazen bu sorunun üstesinden küçük bazı taktikler ile kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu tamamen yaşamış olduğunuz tv sinyal yok arızasının türüne, kullanmış olduğunuz uydu sistemine ve sinyal yok arızasının göz önünde mi yoksa görünmeyen bir yerden kaynaklandığı ile alakalı bir durumdur.

Televizyon Sinyal Yok Diyor Ne Yapmalıyım

Tv de sinyal yok yazıyor ne yapmalıyım diyenler için hazırlamış olduğumuz bu zengin içerik sayesinde, hiç bir ücret ödemeden ve evinize uydu servisi çağırmadan kurtulmuş olacaksınız. Şimdi gelin televizyon da neden sinyal yok yazar ve uydu sinyal yok arızasının çözümlerine hep birlikte bakalım. İşte tv de sinyal yok yazmasının nedenleri;

Uydu Kablosu Kopmuş Olabilir: Uydu kablosu kolaylıkla kopan ve rüzgar da serbest sallanması ile görünmeyen bir yerler de hasar görebilen hassas ürünlerdir. Bu nedenle Tv de sinyal yok yazıyor ise, ilk olarak şüpheleneceğiniz parçalardan biri uydu anten kablosudur. Uydu anten kablosun da kablo ek bağlantı aparatları varsa kontrol etmeli ve gerekirse uydu kablosunu tamamen değiştirerek televizyona yeniden sinyal gelmesini sağlayabilirsiniz.

Dahili Uydu Alıcısı Bozulmuş Olabilir: Kendinden uydulu televizyonlar da tıpkı uydu cihazları gibi çok kolay bozulabilen ürünlerdir. Dahili uydu alıcılı bir televizyon kullanıyorsanız ve televizyon da sinyal yok yazıyor ne yapacağım diyorsanız, lütfen burada anlatılacak yerleri kontrol ediniz.

 • Dahili uydu alıcısının receiver bağlantısını kontrol edin.
 • Televizyona anten kablosunun bağlı olup olmadığına bakınız.
 • Televizyonun uydu ayarlarının normal olduğunu kontrol ediniz.
 • Televizyonun DTV yani UYDU da olduğundan emin olun.

Lnb Arızalı Ya da Su Girerse Sinyal Yok Der: Televizyon da sinyal yok yazmasının en büyük nedenleri de biri de lnb arızasıdır. Tv sinyal yok arızası ile karşılaşam bir çok kişi her ne kadar ilk önce anten kablosuna baksan da, çoğunlukla bozulabilen ürünlerden biri de lnb’dir. İşte tv sinyal yok arızasının yaşanabileceği lnb arızaları ve inb çeşitleri;

 • Lnb kapağı kırıksa lnb’yi değiştirin.
 • Lnb kapağı yok ya da çatlaksa yeni lnb alın.
 • Lnb çok eskiyse yeni lnb alıp deneyin.
 • Lnb içerisinde hafif ıslaklık ya da su birikintisi varsa mutlaka lnb değiştirin.

Merkezi Uydu Santral Ya da Daire Çıkışı Bozuk Olabilir: Merkezi uydu santrali kullanıyorsunuz diye bütün televizyonlar da aynı anda sinyal yok yazacak diye bir şey yok. Binanız da merkezi uydu sistemleri kullanıyorsanız ve sadece sizin televizyon da sinyal yok yazıyor ise dairenize gelen santral çıkışında ve daha bir çok yerde arıza oluşmuş olabilir. İşte merkezi uydu sistemlerinde meydana gelen ve tv de sinyal yok yazmasının nedenleri;

 • Merkezi uydu santralinin daire portun da arıza varsa televizyona sinyal gelmez.
 • Merkezi uydu santrali adaptörü yanlış ya da bozulmuş olabilir.
 • Merkezi uydu sistemine su girmiş olabilir.
 • Merkezi uydu santraline sinyal gelmiyor olabilir.

Tv de Ayarlarını Kontrol Edin: Bazen çok kolay bir yerde olan arızanın nedenini bile günlerce arar dururuz. Özellikle bu sorun televizyon ayarlarından kaynaklanıyor ise uydu tamircisi çağırmadan da tv sinyal yok sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz. Tv de sinyal yok yazmasının nedenlerinden biri olan televizyon ayarlarının nasıl olması gerektiğine hep birlikte bakalım. İşte Tv de sinyal yok yazıyor ne yapacağım diyenlere için örnek televizyon ayarları;

 • Televizyon da UYDU ve çanak anten simgesi olan DTV özelliğinde olup olmadığına bakınız.
 • Uydu alıcısı televizyonun hangi girişine takılıysa televizyonun o çıkışı açılmalıdır. Örnek: HDMI 1.
 • Uydu ayarlarında TÜRKSAT 42E veya Türksat 4A yazdığından emin olun.
 • Diseqc ayarlarında 1, 1/4 veya A yazmalıdır.
 • Lnb gücü açık olmalıdır.
 • Tek kablo özelliği kapalı olmalıdır.

Türksat Kanalları Güncel Olmayabilir: Türksat uydu kanallarının güncel olmaması nedeniyle uydu da sinyal yok yazar. Her hangi bir nedenden dolayı uydu kanallarınız bir kaç yıl öncesine dönmüş olabilir. Ya da televizyonunuz kendi kendine kanalları silmiş ya da tv fabrika ayarlarına dönmüş olabilir. Bu arızalar dan her hangi biri yaşanırsa televizyon da sinyal yok yazar. Tv de sinyal yok yazıyor ne yapacağım diyenler için örnek Türksat kanal frekanslarını verelim.

Lütfen burada örnek verilen televizyon kanal frekansları ile televizyonunuz da bulunan kanal listenizdeki frekansları eşleştirin. Aynı frekans değilse tv sinyal yok sorunun çözümü kanal taramasını yeniden yapmaktır.

 • Atv frekansı: 12054 Yatay 27500
 • Star tv frekansı: 12015 Yatay 27500
 • Beyaz tv frekansı: 12380 Dikey 27500

Televizyonu Fabrika Ayarlarına dönmüş olabilir: Bazı televizyonlar da sinyal yok yazmasının nedeni televizyonun kendi kendine fabrika ayarlarına dönmüş olmasıdır. Bu durumda televizyon de sinyal yok yazar. Özellikle merkezi uydu santrali olan bir bina da uydu yayınlarını alıyorsanız, fabrika ayarlarına dönmüş bir televizyonu yeniden kurmanız gerekmektedir. Bunun için de silinen kanalları nasıl geri yüklerim makalesinden yardım alabilirsiniz.

Uydu Kablosu Yerinden Çıkmış Olabilir: Uydu kablosunun da ucunda yer alan konnektör kendiliğinden de ola bazen uydu kablosundan çıkabilir ya da kısa da kalabilir. Böyle bir durum da tv de sinyal yok yazar. Bu küçük arıza için televizyon tamircisi ya da uydu sinyal yok sorununu hemen çözebilen birilerini çağırmanıza hiç gerek yok.

Anten kablo konnektörünü bağlarken ince ve kalın kabloların birbirine değmemesini sağlamanız yeterli olacaktır. Kablolar birine bağlanıp şase yapması halinde televizyon da sinyal yok  ya da tuner çıkışı aşırı yüklendi yazar. Buna çok dikkat etmeniz gerekir.

Sinyal Yok Ne Demek?

Sinyal yok uyarısı ekrana veririn gelmediğini gösteren bir uyarı türüdür. Bu arızayı televizyonlar da, bilgisayar monitörlerinde ve çeşitli ekranlar da görmek mümkün. Tv de sinyal yok uyarısı genellikle televizyona veri akışının kesilmesi halinde ortaya çıkan bir arıza türüdür. Buna bir kaç örnek vererek anlatmak istiyoruz.

tv de sinyal yok yazıyor
tv de sinyal yok yazıyor

Uydu kanallarında sinyal yok yazıyorsa antenden sinyal gelmiyor ve zayıf geliyor anlamına gelir. Bu durumda tv de sinyal yok yazar.

Playstation, Oyun konsolu, Dvd, Vcd, Uydu alıcısı ve benzeri ürünlerin bağlantı kablosu ile televizyona bağlanan kablosunda bir arıza meydana gelmesi halinde televizyon da sinyal yok yazar.

Bilgisayar kasasını kapatırsanız monitör de sinyal yok yazacaktır.

Gördüğünüz gibi televizyon ve monitörler de veri akışının kesilmesi halinde sinyal yok uyarısı ortaya çıkar. İşte bu nedenle Tv sinyal yok uyarısı ile karşılaştığınız da aklınıza gelen burada örnek gösterilen bilgiler gelmelidir.

Türksat Kanallarında Sinyal Yok

Türksat tv kanalarının da sinyal yok yazmasının bir kaç nedeni vardır. Özellikle merkezi uydu sistemleri olan bir binadan uydu yayını alıyorsanız televizyon kurulum ayarlarını iyi yapmanız gerekir. Türksat kanallarında sinyal yok yazmasının sebebi genellikle diseqc ayarlarının yanlış ya da hiç yapılamamasından kaynaklanmaktadır.

Uydu Sinyal Yok Ne Yapmalıyım?

Tv sinyal yok arızası genellikle uydu yayınlarını kullanan yerler de meydana gelmektedir. Uydu sinyal yok arızası ile karşı karşıya kaldığınız da Tv de sinyal yok yazıyor ne yapmalıyım konu başlığımızı okuyup burada ki çözümlere bakabilirsiniz.

uydu da sinyal yok
uydu da sinyal yok

Merkezi uydu santrali uydu sinyal yok çözümü: Uydu sinyal yok arızasının nedenleri kullandığınız olduğunuz sisteme göre değişmektedir. Mesela; Merkezi uydu santrali kullanıyorsanız ve tv de sinyal yok yazıyor ne yapmalıyım diyorsanız sorunun sadece siz de değil bütün binadan kaynaklanma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle her tarafı karıştırmadan sadece bozulması yüksek ihtimal olabilecek yerlere bakmanızı tavsiye ediyoruz. Merkezi uydu sistemleri uydu sinyal yok arızasının çözümü için;

 1. Merkezi uydu santralinde ki televizyona gelen çıkışında arıza olabilir.
 2. Uydu anten kablosunda kopma, yerinden çıkma, ek yerinden su alma, nem kapma ve kablo da çözümeler meydana gelmiş olabilir.
 3. Dahili uydu alıcı arızalı olabilir.
 4. Televizyon fabrika ayarına dönmüş olabilir.
 5. Uydu alıcı hdmi ve skart kablo bağlantısı hatalı ya da yapılmamış olabilir.
 6. Ayrıca uydu sinyal yok arızasının diğer nedeni de av tuşunun aktif olmamasıdır.

Televizyonda Mavi Ekran Çıkıyor Sinyal Yok Yazıyor

Televizyon da sinyal yok sorunun çözümü ile televizyon da mavi ekran çıkıyor ve sinyal yok yazıyor arızası bazı televizyon markaları için farklı arızalar gözüyle bakabiliriz. Çünkü bazı televizyonlar da mavi ekran çıkması halinde uydu sinyal arızası olduğu gösterilmektedir. Bazıların da ise uydu alıcısı, dvd player ve playstation gibi cihazların kapalı ya da bağlı olmadığını göstermektedir.

Televizyon da mavi ekran çıkıyor sinyal yok yazıyor ise öncelikle source tuşuna (av tuşu) basıp size uygun olan seçeneği seçmeniz gerekir. Mesela uydu alıcı hdmi 2 çıkışındaysa televizyon kumandasından hdmi 2 seçeneğine gelip okey demeniz gerekir.

Televizyon da mavi ekran çıkıyor olmasının bir diğer nedeni de tv uydu sinyal yazıyor olmasıdır. Yani uydu sinyal arızasından kaynaklanmaktadır. Arızanın çözümü için İstanbul da yaşayanlar için Bayrampaşa uydu servisi, Gaziosmanpaşa uydu servisi ve Esenler uydu servisi şubelerimizi arayıp randevu alabilirler.

Televizyon da Kanal Var Sinyal Yok

Televizyon sinyal yok arızası ile karşılaştığınız da, televizyon da kanal yok arızası ya da kanallar tamamen silinmiş problemi ile karşılaşmazsınız. Televizyon da kanal var sinyal yok sorunu doğrudan tv sinyali yok arızası ile birebir orantılıdır. Televizyon da kanallar var ama sinyal yok arızasının başlıca nedenlerinden biri;

 • Anten kablo arızası,
 • Televizyon tuner çıkışı arızası,
 • Lnb arızası,
 • Uydun yörüngesinin dönmüş olması,
 • Çanak antenin önünde ağaç ya da bazı engellerin olması,
 • Diseqc kullanıyorsanız içine su girmesidir.

Uydu da Bazı Kanallar da Sinyal Yok

Televizyonda ki uydu kanallarının her biri farklı frekans ve farklı sinyal gücü ile sinyal kalitesine sahiptir. Bazı kanalların sinyal seviyesi çok yüksek gelirken bazılarında ise çok zayıf gelmektedir. Uydu da bazı kanallar da sinyal yok yazıyor olmasının nedeni de tamamen bu anlattığımız örnek ile birebir aynıdır.

Televizyon da bazı kanallar da sinyal yok yazıyor olması bir uydu ya da uydu ekipmanlarından birinde arıza olduğu anlamına gelmektedir.

Merkezi Sistem Uydu Sinyal Yok

Merkezi uydu santrali sinyal yok çözümü normal çanak anten sistemlerine göre başarılı olma olasılığınız oldukça fazladır. Çünkü merkezi sistem uydu sinyal yok arızası sadece bazı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında hiç bir şey yapmanıza gerek kalmamış olacak. Eğer merkezi sistem tv sinyal yok sorunu için bu sayfamızdaysanız ve bu arızasının çözümünü burada belirtilen yörüngeleri uygulamanız halinde %100 başarıyı elde edersiniz. İşte tv merkezi uydu sistemleri uydu sinyal yok sorunu ve çözümleri;

Öncelikle aynı merkezi sistemden Türksat yayını alan komşularınıza televizyonlarının çekip çekmediğini lütfen sorup ona göre merkezi uydu sistemi uydu sinyal yok sorununu çözmeye uğraşın.

UYARI: Merkezi sistem de yaptığınız her bir kablo değişikliği ve hatalar bütün binanızı etkilediğini lütfen unutmayın.

 • Merkezi sisteme bağlı televizyon da sinyal yok ise öncelikle uydu kablosunun televizyona ya da uydu alıcısına bağlı olup olmadığına bakınız.
 • Televizyon kanallarının güncel olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Merkezi sisteme bağlı olan daire kablonuzu tanıyorsanız, bağlı bulunduğu girişten çıkartıp üzerinde numara yazan farklı bir çıkışa takınız. Merkezi sisteme bağlı televizyona sinyal gelip gelmediğini kontrol ediniz. Eğer gelmediyse tekrardan kendi daire çıkışınıza takmayı unutmayınız.
 • Merkezi santral sistemi ve televizyon arasında ki anten kablosunu değiştirin.
 • Elinizde farklı bir uydu alıcısı varsa bir de o uydu alıcısı takarak merkezi sistem uydu sinyal yok ve Uydu sinyal yok arızasının çözümünü bulmaya çalışın.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler