Hizmetlerimiz

Receiver fabrika ayarları ve kurulumu

Her hangi bir sorun ile karşılaştığınız da Receiver fabrika ayarlarına çevirmeniz bazı sorunları düzeltmenize yardımcı olabilir. Yalnız fabrika ayarlarına çevirdikten hemen sonra receiver uydu kurulumunu da elbette yapmalısınız. Her uydu cihazında fabrika çıkışlı olarak kanallar yüklü değildir. Özellikle TKGS ayarları yapılmış olan bir uydu cihazını sizler fabrika ayarlarına çevirdiğiniz de cihazın tekrardan açılmasından hemen sonra otomatik olarak kanalar taramasını yapacaktır. Ayarların yapılmadan tkgs özelliği ile kanalların aranması ile kanalların bulamayacağını ve Türksat kanal güncelleme sisteminin çalışmayacağını kendiniz göreceksiniz.

Makaledeki yazı başlıkları

Receiver fabrika ayarlarına nasıl çevrilir?

İçinde çıkılmaz hale gelen bir receiver için en iyi ve kısa olan yöntem elbette Receiver fabrika ayarları ve kurulumu için kendiniz birkaç önemli metotları yapmaktır. Uydu alıcısı kumandasından menü tuşuna basınız. Ardından sistem ayarları veya fabrika ayarları yazan kısım farklı yerlerde de çıkabilmesi sebebiyle cihazın menüsünü kurcalayarak fabrika ayarları yazann yeri gördüğünüz de Ok tuşa basınız. Genel yapı itibariyle sizden bir şifre girmenizi isteyecektir. Eğer bu şifreyi sizler daha önceden değiştirmediyseniz cihazınızın şifresi 0000 (sıfır, sıfır, sıfır, sıfır)’dır.

Bu şifreyi girdikten sonra hata vermemesi ve fabrika ayarlarına çevrilen bir cihazda hangi değişiklikler uygulanacaksa bunlar sıralı bir şekilde son kez sizlere gösterilir. Bunları onaylamak için onayla veya evet tuşuna basınız. Cihazınız fabrika ayarlarına dönecektir.

 

İPUCU: Eğer Receiver fabrika ayarları ve kurulumu yapabilmek için admin şifresini bilmiyorsanız o zaman Google chrome den bir internet sayfası açın. Google arama motorunun arama çubuğuna kullandığınız receiver markasını ve master key veya örnek olarak NEXT MASTER ŞİFRESİ sözcüğünü yazdıktan sonra enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan sayfaların birinde mutlaka uydu alıcısına ait girdiğiniz şifreyi iptal edebilen bir şifre ile karşılaşabilirsiniz.

Receiver anten kurulumun yapılması

Yeniden açılan receiver kurulumu için kumandanızdan yörüngeleri takip etmeniz gerekir. Eğer açıldığında bir şeyleri onaylamak üzere yeni bir menü açılmazsa o zaman siz kumandanız üzerinden menü yazan tuşa basıp kurulum yazan yere giriş yapın. Ardından oradan anten ayarları kısmını bulun ve uydu listelerinden Türksat42e yazan yeri bulun. Uydu alıcınız çok eskiyse Türksat 1c veya Türksat 3a’da yazabilir. Oraya giriş yaptıktan hemen sonra sağ tarafta bir menü açılacak veya bu ayarlar alt alta sıralanacaktır.

Bu ayarların aşağıda ki gibi olmasına kesinlikle dikkat etmeli ve ardından otomatik arama kısmından kanal aramasını gerçekleştirebilirsiniz.

UYDU İSMİ: Türksat42E, Türksat3a, Türksat1c

LNB TİPİ: Üniversal

LNB FREKANSI: 9750 – 10600

LNB GÜÇ: Açık, etkin

13/18 VOLT: Açık

DİSEQC 1.0: A – 1 – 1 / 4 – 1 / Kapalı (Bunlardan birini seçin)

DİSEQC 1.1: Kapalı

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

4 Yorum

  1. selam bende formuler1 uydu cihazı var fabrika ayarlarına dodukten sonra her sey gitti kanal arama yaparken tuner ayarı yapın dıor seciorum ama bir turlu olmadı usbden tekrar nasıl yuklerim tskler

    1. Popüler olmayan uydu alıcısı markaların da kanal araması yapmak çok zordur. Usb ile kanal yükleme işlemi her uydu alıcısında olmaz. Bu nedenle evinize uydu servisi çalışanını çağırmak ya da uydu alıcısını size en yakın uydu tamircisine gtürerek de olsa daha uygun fiyata kanal yüklemeyi yaptıracağınızı düşünüyorum.

  2. Merhaba, ben uydu alıcımın fabrika ayarlarındaki kanal listesini değiştirmek istiyorum. Bana yardımcı olabilir misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler