Blog

Trt kanalları tek çekiyor diğerlerinde sinyal yok

UYDU SERVİSİ TIKLA ARA – 0541 762 22 52

Evde bozulan birçok elektronik olan veya olmayan malzemelerin hepsini sizler tarafından tamir ediliyorsa veya tamir etmeyi bilmiyorsanız bile ilk önce kendiniz yapmayı dener ama beceremediğiniz zaman o kon u ile ilgili olan teknik servislerini mi çağırırsınız? Eğer cevabınız evetse bu Trt kanalları tek çekiyor diğerlerinde sinyal yok sorununu da kendiniz yapmayı deneyebileceğiniz den dolayı sizlere konu ile ilgili detaylı bir bilgi vermek istedik. Bu sorunun kaynaklandığı sebepleri sadece tek bir yerden olmayıp birden fazla cihazın da bozulmuş olabileceğinden dolayı, elinizde ki malzemelerin yedekte bulunmuş olması çok fazla masraf etmeden bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz anlamına gelmektedir.

Neden sadece trt kanalları çekiyor?

Bunun bazı nedenleri vardır. Bunların en başın da gelen sorunun sizler tarafından televizyonun ayarları ile oynanıp var olan kanal listesini eski kanal listesi ile değiştirmekten dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle eski kanal listesini yüklediğiniz zaman o listede sadece trt kanalları çekecektir. Bundan dolayı sizler tarafından eski listenin yüklenip yüklenmediğini anlayabilmek için kanal sıralamasının değişip değişmediğini kontrol edip anlayabilirsiniz.

Anten kablosunun bozuk olması

Anten kablosu bozuk olsa hiçbir kanalı çekmez demeyin. Anten kablolarının bozuk olması hiç çekmez anlamına gelmez. Kabloların tamamen kopuk olmaması durumunda sadece bir kaç kanalı çekebilir. Bu kanallar da trt kanallarına denk geldiğinden dolayı sizler tarafından Trt kanalları tek çekiyor diğerlerinde sinyal yok problemini araştırmak için internetten yardım alıyor olabilirsiniz. Elinizde uydu anten kablosu varsa değiştirmenizi eğer yoksa aynı metraj da bir RG6 U4 veya RG6 U6 bir kablo satın alarak deneme yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz.

Lnb bozulmuş olması

Aynı şekilde bazı kanallar çekiyor diğerlerinde sinyal yok gibi sorunların nedenleri dediğimiz gibi oldukça geniş bir bilginin verilmesi gerekir. Bazı lnb modelleri Türksat4a uydusu ile birebir uyumlu olmadığı için bu uyduda çalışmamaktadır. Bu nedenle bazı kanalların çekmediğini gözlemleyebilir siniz. Bazen de bu lnb türlerinden veya farklı nedenlerden dolayı var olan bütün frekansların alınmasının aksine sadece birkaç kanal frekanslarını alabilmektedir. Elinizde bir lnb modeli varsa test yapmak için çanak anten ayarını bozmadan takmanızı tavsiye ederiz.

Uzman uydu tamircisinden randevu almak için hemen tıkla ara – 0541 762 22 52

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

15 Yorum

 1. Merhaba kendime ait çanak ve çift çıkışlı bir LNB kullanıyorum göstermeyen bir kaç kanal vardı onları ayarlayım derken 5 kanal hariç hepsi gitti :) LNB ayarlarım falan karıştı hep kabloya kısa devre testi yaptım hiç bir problem yok LNB de güzel görünüyor oksitlenme falan yok güncel LNB ayarları için yardımcı olur musunuz bu arada harici uydu alıcısı kullanıyorum televizyon arkasına takılıp sadece kanal numarasının olduğu ufak bir display var çok eski modellerden

 2. Merhabalar LG akilli televizyonun trt kanallari ve bir iki Kanal haric digerleri göstermiyor…acaba lnb canakmi dedim hepsi bir normal…harici uydu alicisi ile denedim tüm kanallari gösteriyor…garantisi bitti ariza cikti…garanti Bitmeden bozulmadi…bir elektronikci özellikle yapiyorlar dedi…iyide kime güvenicez hangi marka ya güvenelim…

  1. Merhabalar İdris Bey
   Öncelikle televizyona ilk kurulum yapıp diseqc ayarlarını düzgün bir şekilde yaptıktan sonra yeniden kanal kurulumu yapmanızı öneririm. Kablonuz da ek yerleri varsa kontrol ediniz. Bu dediğiniz hata bir televizyon arızası olsa da lnb arızası da çok benziyor. (Harici uydu alıcısında kanalları çekmesi rastlantı olabilir)

   Ayrıca garantisi biten televizyonun bozulması tamamen rastlantı olabileceğini düşünüyorum. Garanti süresi biten televizyon pek kimse yetkili servislere götürmez. Servis ve üretici firmada bunun farkında. Bu nedenle garanti bittikten sonra televizyon da bozulsun mantığı biraz yanlış olabilir. Firma kendi markasını kötülemiş olur.
   Yalnız şu da var. Tuner devre ve lehimleri ile ana kart entegrelerini daha sağlam yapsalar, çok büyük elektrik arızası olmadığı sürece kullanıma bağlı olan ısınmalar dan meydana gelebilecek arızaların da önüne geçebileceklerini elbette biliyoruz.

 3. Merhaba. Dediginiz gibi trt ve bi kaç kanal çekiyor diğer kanallar ise bazen çekip bazen çekmiyordu. Kanalları tekrardan aramayı denedim bunu yaptigimda ise çekmeyen kanalları listeye hiç eklemedi bu konuda ne yapmalıyım?

  1. Merhabalar.
   Sadece trt kanalları çekiyor olması bir arızaya işaret etmektedir.
   Çanak anten kablosunu kontrol ediniz.
   Ek bağlantı yerleri varsa kontrol ediniz.
   Lnb ucuna su girmişte olabilir.
   Lnb bozulmuş olabilir.
   Uydu alıcısı veya dahili uydu alıcılı televizyonunuz bozulmuş olabilir.
   Tv ve receiver ayarları bozuk hatalı olabilir.

 4. NTV int frekansını biliyor musunuz? Eskiden izliyordum ama şimdi ntv int yok.

  1. Maalesef “Ntv İnt” diye bir kanal Türksat42E uydusunda yok. Sadece NTV var. Eğer Ntv kanalından bahsediyorsanız 12015 H 27500 frekansını deneyebilirsiniz.
   Ntvspor ile karıştırıyor olmayasınız?

 5. 1 lnb den 2 tv ye kablo gidiyor birinde tum kanallar net cekiyor obur tv de sadece trt kanallari var baska hicbir kanal cikmiyor yeni oldu bu sorun cozumu nedir

  1. Merhabalar. 1 kablonun 2’ye bölünerek 2 farklı televizyona sinyal verilmesi sonucu televizyonların veya kullanılan uydu cihazlarının tuner çıkışlarının bozulmasına neden olabilir. Bir televizyon da 13/18 voltaj varken sizin iki televizyonu bir kabloya bağlamanız voltajı 2 katına çıkarmaktadır.
   1. Uydu alıcısı sıfırlanmış olabilir.
   2. Uydu cihazı tuner çıkışı bozulmuş olabilir.
   3. 1 kabloyu birbirine bağlayan aparat bozulmuş olabilir.
   4. Diğer çalışan televizyon açık olduğu için televizyonu tetikliyor olabilir.

 6. Merhabalar
  Benim Uydu cihazında da benzer sıkıntı var trt kanalları, beyaz tv, 360 Tv ,kanal B , ve Bu türk sinemsları olan Alaska Tvsu kanları gibi olanlar gösteriyor diğer ulusal kanalları yok değiştirme yaptığımda kanalları tak diye gidiyor sonra bir süre bayağı geçtikten sonra düzeliyor sonra yine aynısı… Bu ikinci uydu cihazı kabloyu da çanaktan yeniden çektirmiştim anladığınız verim alamadım.

  1. Merhabalar. Eğer merkezi uydu santrali kullanıyorsanı sizin eve gelen daire çıkışında problem olmuş olabilir. Şayet kendinize ait Çanak kullanıyorsanız Çanak antenin ayarından ve Lnb ince ayarında sorun olabilir veya Lnb bazı frekansları almıyor da olabilir. Kontrol ettirmenizde yarar var. Kablonuz da ek yerleri varsa oradan da kaynaklanabilir.

 7. İyi akşamlar, lg 49UB850V televizyonumda trt kanallarına ek birkaç tane tele satış yapan kanallar çekiyor. Tvyi fabrika ayarlarına geri dönderdim lakin değişen bir şey olmadı. Bu konuda yardımcı olabilceğiniz bir şey var mıdır? Şu an tv yi harici uydu alıcısı ile kullanmaktayım

  1. Merhabalar. Televizyon da sadece trt kanalları çekiyor ve bunun yanında bir kaç tane de pek izlenilmeyecek kanallar çekiyorsa lnb ve anten kablosunu kontrol ediniz. Televizyon dahili uydu alıcılı ile bu sorun yaşanıyor ve harici uydu cihazı ile sorun yoksa o zaman da televizyon ayarından veya televizyonun tuner (nedir) çıkışındandır. Mutlaka bir uydu servisi çalışanı ile görüşmeniz gerekir.

 8. merhaba LG 42UB820V-ZH model tv kullanıyorum tüm kanallarda sinyal yok uyarısı aldım anten koblosunu ve canak lnb tüm kontrolleri yaptım sorun yok yeniden kanal araması yaptım toplamda 42 tane kanal buldu trt ve farklı uydu kanalları çıktı çözüm bulamadım usb ile chansort hazır kanal listelerini yükledim çözüme ulasamadım fabrika ayarlarını saymıyorum bile suan harici bir uydu alıcısı ile kullanıyorum

  1. Ali Bey; Kendinden uydulu televizyonların ayarını yaparken bazen gözden kaçırdığınız bazı kısımlar olabilir. Televizyonunuzun içerisinde ki dahili uydu alıcısı bozulmuş demek istemiyorum ama siz her şeyi yapmanıza rağmen tv de kanallar açılmıyorsa bir yerler de ters bir durum var demektir. Bu konuda profesyonel bir uydu servisi tamircisinden yardım almanız sizleri daha doğru sonuçlara ulaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler