Hizmetlerimiz

Bir uydudan iki televizyon çalıştırmak, bölmek ve bölmenin zararları

UYDU SERVİSİ TIKLA ARA – 0541 762 22 52

Evinizde, iş yerinizde veya bulunduğunuz her hangi bir meskende Birden fazla televizyonu aynı uydu kablosundan kullanmak için kendiniz müdahale de bulundunuz ama başaramadınız veya çalıştırmayı başardınız ama bazı sorunlar ortaya çıktı. Bu konuda bilgi almak ve yaptığınız doğru bir şey olup olmadığını öğrenmek için uydudan tek kablo iki iki tv izleme ve buna benzer evdeki uydu kablosunu bölme gibi soruları bilen kişilere sorarak anlamak istiyorsunuz. Uydu kablosunu bölmeniz halinde birden fazla televizyonu çalıştığını görürsünüz. Yalnız dikkat ettiyseniz bazı olumsuzluklar göreceksiniz. Mesela iki televizyonu aynı anda açın veya bir tanesi kapalı da kalsa sadece cihazın arkasına bağlı olsa bile bu sorunlar devam edebiliyor. Uydu kablosunu bölmenin zararları konusunu incelemeden önce Bir uydudan iki televizyon çalıştırmak ve bölmek nasıl yapılır hemen incelemeyelim.

Uydu kablosunu bölme çoğaltma nasıl yapılır?

Uydu sistemleri satışı yapan yerden bir tane splitter alınız. Dikkat edin. Kabloyu bölme olan cihazından alacaksınız. Diseqc çanak antenleri birbirlerine bağlayan cihazdan değil. En ucuz olanı da alsanız ve en pahalı olanı da alsanız yine de aşağıda anlattığımız konu olan Uydu kablosunu bölmenin zararları gerçekleşebilir. Bazılarında hiçbir şey olmasa da bazılarında da hemen bozulan parçaları görmek mümkündür. Uydu antenden gelen kabloyu splitterın bir tarafına ve diğer her iki televizyonunda kablosunu diğer her iki uca takınız aldığınız.

Kablo bölme aparatında yazı yoksa ve basit bir şeyse istediğiniz tarafa istediğiniz kabloyu takabilirsiniz. Yalnız yazıların yazması ile işler değişir. IN (giriş) yazan yere uydudan gelen kabloyu takınız. OUT (çıkış) yazan yerlere de televizyon kabloları takınız. Kablonun ucundaki demir olan konnektörleri doğru taktıysanız ve uçlarını şase yapmadan doğru yaptıysanız televizyonları kullanabilirsiniz.

Uzman uydu tamircisinden randevu almak için hemen tıkla ara – 0541 762 22 52

Uydu kablosunu bölersek ne olur?

 • Uydu kablosunu böldüğünüz de iki televizyonunuzda da belirli kanallar çekmez ama kanal değiştirince çekmeye başlar.
 • Bir televizyonu kapatsanız bile kablo bağlı olduğu sürece çekmeyebilir.
 • Kendinden uydu televizyonlarınızın içindeki uydu alıcısı bozulabilir.
 • Harici kullandığınız gözlü veya diğer uydu cihazlarınız (receiver) bozulabilir.
 • Uydu alıcılarının adaptörleri yanabilir.
 • Uydu anten kablo tesisatınız aşırı elektrik verilmesi ile yanabilir. ( uydu alıcıları 13/18 volttan fazla elektrik üretirse )
 • Merkezi uydu santrali daire çıkışları bozulabilir.
 • Harici bireysel çanak anten kullanıyorsanız lnb yanabilir.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

4 Yorum

 1. Meraba , Bizde Tek Çanak 2 Kablo İle 2 Udu Alıcısı Var (hd değil) 7-8 Senedir Sorunsuz Kullanmaktaydık Ama Şu Son 2-3 Aydır Bi Odadaki Çalışınca Diğer Odadaki Bazı Kanallarda Sinyal Yok Hatası Veriyor Hatta FArkettim Fişi Takılınca Bile Hemen YAyın Kesiliyor Bide Alıcınların Yerini DEğistirdigimde Özellikle Bi Tanesi Aynı HAtayı Veriyo AMa Normal TEk OLarak GÜzel Çalısıyor VE LNb yi DEgitirmeme Ragmen Düzelmedi SOrunum YArdımcı OLursanız Sevinirim…TESEKKURLER..

  1. Merhabalar İsmail Bey.
   Bir kablodan iki televizyonu çalıştırdığınız da bu sorun meydana gelmesi normaldir. Şu an için dikey polarizasyonu kullanan bazı kanallar olduğu için fark etmemiş olabilirsiniz. Eskiden 4 tane farklı frekanslar da trt kanalları vardı. Biri çalışmadı mı diğerleri çalışabilirdi. Ayrıca Bir tanesi kapalı olsa bile elektriğe takıldığında tunere elektrik gittiği için uydu alıcısı kendini açık zannedip frekansı keser. Size önerim yeni bir uydu kablosu çekmenizdir.

 2. merhaba kolay gelsin.ben digitürk aldım.fakat uyduyu kullanmak istedigim zaman anten kablosunu tak çıkar yapıyorum.mesela uydudan izlicem zaman anten kablosunu takıyorum.diğitürkten izlicem zaman kabloyu tv den söküp diğitürke takıyorum.tak çıkar yapa yapa bozulur diye korkuyorum.diğitürk hdmı kablosuyla izleniyor.ikisi nasıl aynı anda izliyebiliyiriçbir birine baglantılı aparat varmıdır.tv kumandasından hdmı açıp diğitürkü sonra hdmı kapatıp normal tv yi izlemek mümkünmüdür.bri tane 2 li uydu splinter siparil vedim.ona hem uyduyu hemde digitürkü baglamayı düşünüyorum.böylece tv kumandasından geçiş yapmak istiyorum bu mümkünmüdür yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Merhabalar Fatih Bey;
   Sipariş verdiğiniz splitter ile güvenle kullanabilirsiniz. Yalnız digitürk ile normal uydu alıcısını veya dahili uydu alıcılı televizyonu tek kabloya bağladığınız da bizim denk geldiğimiz bazı olumsuz sonuçlar var. Mesela bir uydu cihazı ile digitürk uydusu bağlı iken ve ikisi aynı anda çalıştığında digütürk cihazı kilitleniyor. Uydu sinyalini almıyor. Diğer televizyonu kapatsanız bile sinyali almıyor. Kabloyu digitğrk cihazından çıkartıp tekrar taktığınızda sinyal almaya başlıyor.
   Sizde bu durum meydana gelmeyebilir. Çünkü uydu alıcısı açıkken televizyonun dahili uydu alıcısına elektrik gitmeyeceğinden dolayı bu sorun sizde yaşanmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler