Blog

Uydu alıcısı kumanda gözü tamiri

Bazı şeyleri tamir etmek zor olabilir. Ama maliyeti küçük olan şeyleri mesela uydu alıcısı kumanda gözü tamiri yapmak pek kimse tarafından yapılmayıp bozulduğu taktirde yenisi ile değiştirilir. Bazı şeyler küçük ve ucuz olabilir. Ama bu bozulan malzemelerin sıfırını bulmak bir yana, 15 TL olan bir ürünü bulmak için bu paranın 3, 5 katını da ulaşım ve kargoya vermeniz gerekebilir. Uydu alıcının göz kablosunu bulmak sizlere kolay gelebilir. Büyük şehirlerde bazı şeyleri bulmak çok kolaydır. Ama Türkiye’nin veya dünyanın dürt bir yanında şehir merkezinden uzak olup merkeze gitmek için saatlerce yolda kalınabilecek memleket ve yerleşim yerlerinin de olduğunu bilmeliyiz.

Buralar da çok küçük ve neredeyse maliyetsiz olan bir ürün bile çok değerli olabilir. Çünkü olmayan şeyler daima değerli olurlar. Bir uydu alıcısı gözü tamiri yapmakta tamda işte dediğim konu ile birebir orantılıdır.

Receiver gözü arıza tespiti

Büyük kasalı receiverler içerisinde kumanda gözü olmasından dolayı çok kolay bir şekilde arıza vermemektedir. Bu tür cihazlar da uydu gözünün bozulması kumandanın çalışmaması ille ilk tespit konulur. Kumandanız çalışmıyorsa ve pilleri de yeniyse o zaman uydu alıcısının kumanda gözünde bir durum vardır.

Minik küçük uydu cihazları da büyük uydu cihazların tam tersi olarak dışarıdan sökülüp takılabilen bir kablo ile bağlanır. Bu kablolar çok hassas olduklarından dolayı uydu gözünü televizyona çift taraflı bantlar ile yapıştırıldıktan sonra bunu buradan sökmemeniz gerekir. Uydu alıcısı kumanda gözü tamirine gerek duymadan önce uydu gözünü sabit bir yere alınması taraftarıyız. Özellikle çocuklardan uzak tutmalısınız.

Alıcısı gözler uydu alıcısına bağlanan kısımda ve gözdeki ışığın olduğu yerde meydana gelmektedir. Eğer çocuklar alıcı göz kablosundan tutup çekemedilerse o zaman dediğimiz yerler de arızayı aramalısınız. İlk etapta gözün yanmadığının farkına vardıysanız o zaman uydu alıcısı tarafındaki girişi çıkarıp tekrar takınız. Sonra da kabloyu sağa sola esnetiniz. Işığın yanmadığını gördüğünüz de alıcı göz ışık yanını da aynı şekilde ve aynı hareketlerle yapınız. Alıcı gözdeki ışık tekrardan hiç yanmazsa o zaman ışık tarafında bir kapak olacak. O kapağa zarar vermeyecek şekilde açıp ışığın kablolarına bakınız. Kabloların hafifçe oynaması sonucu ışığın yanmadığını görürseniz o zaman da uydu cihazınızın marka ve modelini bir kenara yazarak uydu servislerinden bir tane yeni uydu alıcı gözünü almalısınız.

Uydu alıcısı kumanda gözü tamiri diğer normal tamirlere benzemediğinden dolayı bunu başarabilmek biraz da şansınıza kalmış bir olaydır. Uydu alıcınız çok değerli değilse o zaman yeni bir uydu alıcı gözünü alabilir veya tercihinizi yeni bir uydu alıcısı alımında da kullanabilirsiniz.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servisi üzerine "İpek uydu servisi" firması için makaleler yazıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını yorum kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı