Hizmetlerimiz

Merkezi sistem uydu sorunları ve çözümü

Kendinize ait bir çanak anteniniz var ve bu konuda kafanız çok rahat peki ya Merkezi sistem uydu sorunları ve çözümü ile ilgilenmek gibi bir sorumluluğunuz olsa ne yapardınız? Bina ortak çanak anten veya ortak merkezi uydu santralinden televizyon yayınlarını almak her ne kadar güzel ve fiyat açısından da daha makul ise merkezi sistemin arızalanması ve onarılması da bir o kadar zor olabilmektedir.

Merkezi sistemler binanın bütün dairelerine yayın gönderdiğinden dolayı yetkili olmayan veya en kolay olarak anlaşılır cümleleri kullanmak gerekirse Merkezi sistem uydu sorunlarının nasıl tamir edeceğinden anlamayan kişiler tarafından hiçbir şekilde dokunulmaması gereken sistemlerdir.

Merkezi uydu santrali sorunları ve çözümleri

Sizlere bazı Merkezi sistem uydu sorunları ve çözümlerini anlatmaya çalıştık. Merkezi sistemler de yaşanan sorunlar elbette bunlar ile sınırlı değil. Yalnız en azından sıklıkla yaşanan sorunlara yer vermemiz işinizi daha da kolaylaştırdığına inanıyorum.

SORU: Merkezi santral de herkesin sinyali var bir benim daire de yok. Sorun ne olabilir?

CEVAP: Merkezi santralden evinize gelen anten kablosunda bir sorun olabilir. İlk önce anten kablonuzun uydu cihazınızın arkasına takılı olup olmadığına bakın. Sonrasında televizyondaki kanal listesinden bir kanalın frekansına bakarak kanalların güncel frekanslara sahip olup olmadıklarını inceleyin. Binada ki herkesin uydu sinyali varsa ve bir tek siz de yoksa o zaman da sizin eve gelen merkezi uydu santralinin çıkışında bir hata olabilir. Merkezi sistem uydu sorununu bulabilmek için bir uydu servisinden destek almalısınız.

SORU: Merkezi sistemde bazı kanallar da sinyal yok

CEVAP: Bazı kanalların olmaması sorunu sadece siz de mi var yoksa bu sorunu bütün bina olarak mı alıyorsunuz? Eğer sadece sizde bu sorun yaşanıyorsa o zaman uydu alıcınıza baktırmalısınız. Elinizde bir tane yedekte olan bir uydu alıcsı varsa onu denemeli ve çalışmaması durumun da dairenize inen santral girişini sağlamı ile değiştiriniz.

SORU: Merkezi sistem uydu sorunları her sene için aynı mı?

CEVAP: Merkezi uydu santralleri çıktığından bu yana sadece merkezi santaller de kullanılan lnb, santral ve santal adaptörlerinin türleri değişti. Bunun dışında sistem olarak her hangi bir şeyin değişmediğini gözlemledik. Yani sizler şu anda Merkezi sistem uydu sorunlarının çözümlerini 2018, 2019 senesinde bir arıza alıyorsanız o zaman 2020 yılında da sistem değişmediği sürece o yıllarda da alacaksınız demektir. bu nedenle bazı şeyleri bilmeniz size bir ömür bile yeter düşüncesindeyim.

SORU: Merkezi sistemde uydu cihazım çalışmıyor

CEVAP: Bizler uydu servisi firması olarak merkezi uydu santralinde çalışmayan birkaç tane uydu alıcısı gördük aslında. Ama sizlerin de bu uydu cihazlarından kullanabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Uydu alıcısının anten ayarları kısmın da diseqc 1.0 yazan bir yer göreceksiniz. Orayı aktif edip 1 veya A konumuna getirin. Diseqc yazan yerde kapalı yazıyorsa uydu cihazı çalışmaz.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

10 Yorum

 1. merhaba daha önceden odalardan iki tanesinin uydu anten çıkışı kırıldı ve kabloları kendim bağladım oynamış ve şase şüphesi üstünde duruyorum yukarıdaki multisiwiche bulunduğu giriş noktasına zarar veripte o bölmeyi iptal edebilirmi diğer dairelerde sorun yok ve odaların 3 tanesi çalışıyor 2 tane bundan dolayı tahmini çalışmadığını düşünüyorum bu sorunu çözmek için ne yapayım yada odalara gelen sinyalleri nasıl tesbit edeyim iki odayı diğerleriyle değiştireyim diyorum saygılar hayırlı çalışmalar…

  1. Merhabalar.
   Sorunu ayrıntılı olarak ele almak gerekiyor. Öncelikle televizyonun diseqc ayarlarında sorun olup olmadığına bakınız. Lnb a ya da 1/4 yazması gerekir. Sorun yok ise o zaman da uydu servisinden destek almalısınız. Kendiniz sorunu bulamayabilirsiniz.

 2. merhaba admin port cıkısı tamir edilmez demişsiniz bunu tamir eden uyducu var fakat bu elindeki cihazı bulamıyorum sizde böyle bir cihaz var mı port arızası çok oluyor fakat bir türlü çare bulamadım bu servis her bir port tamiri için 40 tl ücret alıyor 2 dakika sürüyor her bir port arıza tamiri

 3. Merkezi uydu santralinin (Next YE 17/8 S GLD sonlu) çıkış portları tek tek zamanla arıza verdi. Bu santralin çıkış portları tamir edilebilir mi? Garanti yıl olarak bitmiş. İyi çalışmalar dilerim.

 4. iyi günler ustam next uydu santrallerde port arızası sık sık oluyormu?
  ikinci bir sorumsa santral portu arızalı dediğimiz diğer portların çalışıp iki portta ölçümlerde çıkış vermeyen portu bir başka uyducu hiç bişiy degiştirmeden yapmış olduğu söylendi eğer doğru ise, bir ihtimal kalıyor; denemediğim santral adaptörünü çıkarıp tekrar takmış olsa çıkış vermeyen port düzelmiş olabilirmi böyle bir ihtimal olabilirmi yoksa başka ne ihtimal varmı teşekkürler.

  1. Merhabalar Şener Bey.
   Sorularınıza sırası ile şöyle yanıtlamak isterim.

   1. SORU: next uydu santrallerde port arızası sık sık oluyormu?
   CEVAP: Next veya diğer marka merkezi uydu santralleri sıklıkla arıza vermez. port arızası vermesinin bazı nedenleri vardır. Örneğin birden fazla televizyonu aynı kabloya bağlanması sonucu portlar bozulabilir. Siz de bir televizyon varsa ama komşularınızda birden fazla televizyon tek kabloya bağlıysa sizin veya onların portu bozulabilir.

   2. SORU: çıkış vermeyen portu bir başka uyducu hiç bişiy degiştirmeden yapmış olduğu söylendi.
   CEVAP: Merkezi uydu santralinin çıkış portu bozuksa içini santrali tamamen sökmeden, içini açmadan ve belki de saatlerce uğraşmadan port çıkışını tamir edilemez. Ayrıca uyducu arkadaşlar port çıkışlarını tamir etmekle uğraşmazlar. tamir etmezler. Bozuk olan portlar bazen kendiliğinden kafasına göre bozuksa düzelebilir. O ana denk gelmiş olabilir.

   1. merhaba admin port cıkısı tamir edilmez demişsiniz bunu tamir eden uyducu var fakat bu elindeki cihazı bulamıyorum sizde böyle bir cihaz var mı

   2. merhaba admin port cıkısı tamir edilmez demişsiniz bunu tamir eden uyducu var fakat bu elindeki cihazı bulamıyorum sizde böyle bir cihaz var mı port arızası çok oluyor fakat bir türlü çare bulamadım bu servis her bir port tamiri için 40 tl ücret alıyor 2 dakika sürüyor her bir port arıza tamiri

    1. Merhabalar Salih Bey.
     Hangi cihazdan bahsediyorsunuz?
     Port tamiri yapılmayacak bir işlem değildir. Sadece uğraşacak birini bulmanız zor olduğu için yapılamayacağını anlattık.
     Merkezi santrak port arıza verdiyse bu arıza çok kısa sürede bütün portlara yansıyabiliyor.
     Ayrıca 1 port için 40 uygun fiyat olsa da 5 tane port tamiri olduğunu varsayarsak 250 tl vereceksiniz. Tamir ile uğraşacağınıza sıfırını alın daha iyi.
     Hayırlı günler dileriz :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler