Blog

Lnb açısı ve yönü nasıl olmalı

Çanak antenlerin montajını yapmak üzere her şeyi hazırladınız. Ama Lnb açısı ve lnb yönünün nereye bakacağını ve nasıl ayarlanacağını bilmiyorsunuz. Bu nedenle sizler yönleri doğru tahmin etmenize rağmen lnb açılarını yüksek derece de yanlış bir şekilde olmasına rağmen düzeltmeler yapmayıp çanak anten sinyalini aramaya kalkarsanız sinyali bulamazsınız.

Lnb açısı her ne kadar çanak antenin ince ayarlar için kullanılıyor olsa da çok fazla yönden uzaklaştırılması hiçbir kanalın çekmemesine neden olabilir. Bu nedenle lnv yön ayarlama, lnb ince ayar ve lnb açı ayarlama işlemleri oldukça önemlidir. Çanak antenci çağırmadan kendiniz yapmaya kalktığınız zaman bunu mutlaka göz ardı etmemeniz gerekir. yönü bulunan çanak anten ilk önce lnb ayarına, sonra çanak anten ayarına ve en son olarak ta yine de lnb açısının düzeltilmesi gerekir.

Makaledeki yazı başlıkları

Lnb yönü nasıl olmalı?

Her bir uydunun yön ayarı farklı olduğuna göre her bir çanağa ait olan lnb açısı da farklı olabilir. Sizler çanak antenin ayağını dümdüz değil de yamuk bir şekilde montajını yaparsanız, diğer çanak antenlerin baktığı yöne doğru çevirmek yerine farklı bir noktadan sinyalin alındığını görürsünüz. Bu da sizin sinyali geç bulmanıza ve Lnb açısını düzelmek için bayağı bir uğraşacağınız anlamına gelir. Antenlerin yamuk olması ile lnblerin de aynı şekilde yamuk gibi görünse de düz bir şekilde bakması gerekir. Çanak antenin yamukluğuna göre değil, lnbnin yere bakan kısmına doğru bakması gerekir. Buna dikkat etmeniz de yarar var.

Lnb açısı nasıl ayarlanır?

Çanak antene bağlı olan lnblerin ince ayarlamasını yapmak için hangi uyduya ait tv ayarını yapacaksınız bunun ilk etapta bilmelisiniz. Dilerseniz aşağıda yer alan uyduların lnb açılarını kontrol ediniz.Burada gösterilen açıları burada yer alan resimde de görebilirsiniz. Lnb açıları yön ifadeleri için yön resmini inceleyiniz.

Lnb açısı ve yönü nasıl olmalı
Lnb açısı ve yönü nasıl olmalı
  • Türksat Lnb açısı lnb kablosunun saat 7 yönünde olmalı.
  • Hodbird Lnb ayarlaması kablonun saat 5 veya 4 buçukta olmalı.
  • Digitürk Eutelsat lnb açısı kablonun saat 4 veya 4 buçuk olarak ayarlanmalı.

Burada belirtilen örnekler lnb açılarının örnek ayarlamalarıdır. Sizler burada belirtilen saat yön ifadesine göre ayarlama yaparsanız çanak anten lnb ayarlamasının ve açısını çok iyi bir şekilde yapmış olacaksınız.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler