Blog

Trt 4k ultra hd ses var görüntü yok

Trt 4 k kanalında ses var görüntü yok mu? Gelin sorunu hep birlikte ele alalım. Televizyonların HD yayından sonra 4k yayınları başladı. Bunun test aşamaları da trt 4k tarafından yapılmaktadır. Her televizyon da trt 4 k ultra hd kanalı çekmez. Hem de kanal listesinde olsa bile. 4k desteklenmeyen televizyonlar da trt 4k ses var görüntü yok sorunu ile karşılaşırsınız. Bazı televizyonlar da ultra hd yani 4 k destekliyor olmasına rağmen yine de trt 4k kanalında görüntü gelmeyebilir, bunun da nedenini alttaki başlıklar da detaylı bir şekilde açıkladık.

Televizyon kanallarının yeni gözdesi olan trt 4k, test yayınlarını tamamlayarak artık normal yayınlara başlamış durumda. Güzel belgeseller, programlar ve maç yayınlarını bile bu ekrandan daha önce hiç görmediğiniz bir netlik ile izlemeniz mümkün. Tıpkı hd kanalları çeken uydu alıcıları veya televizyonlar gibi bu kanalında gösterilmesi için bazıl özelliklere bağlı olan televizyonların alınması gerekir. kanal listenizde bahsettiğimiz kanal var ama Trt 4k ultra hd ses var görüntü yok gibi bir sorun ile karşılaşıyorsanız bunun birkaç nedeni olabilir.

Trt 4k kanalını izleyemiyorum. Ne yapmalıyım?

Ttr 4k, diğer ismi ile ultra hd tv kanalını izleyebilmeniz için 4 k uyumlu televizyon veya uydu alıcısı almalısınız. Yoksa bu kanalı izlemeniz mümkün olmaz.

İlk olarak televizyonunuzun 4k ultra hd yayınlarına uyumlu olup olmadığını anlamak için televizyonun arkasında ki tv etiketinde yazan kodu not alıp tv markanızın müşteri hizmetlerini arayın. Televizyonun 4k uyumlu olup olmadığını sorunuz. Televizyonunuz uyumluysa neden trt 4 k kanalında ses var ama görüntünün olmadığını sorunuz.

Eğer televizyonunuz 4k uyumlu değilse trt 4k kanalınız ielemek için 2 tane seçeneğiniz. var.

  1. 4k Ultra hd uyumlu bir televizyon almak
  2. 4k uyumlu receiver uydu alıcısı satın almak

Her iki tercihten size en uygun olanını seçip trt 4k kanalını izleyebilirsiniz.

Ultra Hd 4 K destekleyen televizyon da trt 4k açılmıyor

Televizyonu satın alırken 4k ultra hd destekli diye satın almış olabilirsiniz. Yalnız televizyon da trt 4k kanalını açtığınız da sadece ses var ve görüntü yok sorunu ile karşılaşabilirsiniz. 4k uyumlu televizyon da neden trt 4k açılmaz diye düşünebilirsiniz. Yalnız 4k, 8k veya kısaca ultra hd gibi teknolojiler yayınların televizyona hangi çözünürlük ile gönderilmesi ile alakalıdır. Yani televizyonunuzun 4 k uyumlu olması her 4k yayın yapan kanalları mutlaka açacak anlamına gelmemektedir. Şu an için trt 4k kanalın da sadece ses var ama görüntü yoksa o zaman yeni 4k kanallarının açılması veya trt 4k kanalının 4k yayın kalitesini düşürmesini bekleyeceksiniz.

Trt 4k ses var görüntü yok sorunu ile karşılaştığınız da televizyon da yapacağınız yapacağınız her hangi bir ayar değişlikliği ile bunu düzeltmeniz mümkün değil. Bu neden tv ayarları ile oynayıp kanal listenizi veya televizyon ayarlarını silmenize gerek yok.

Trt4k sinyal yok veya görüntü simsiyah

Televizyonunuzun arkasında yer alan etikette belirtilen televizyon kodunu bir kenara yazarak televizyon yetkili teknik servis veya müşteri hizmetlerini arayarak televizyon modelinin 4k ultra hd uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kanal listeniz de trt ultra hd kanalını görmüş olmanız kanalı izleyebilirsiniz anlamına gelmez. Tüplü televizyonların kullandığı uydu alıcılarında da 4k kanalı listede görünür.

Yalnız bu televizyonların bu kanalı çekmesi nasıl imkansızsa 4k kanal özelliği bulunmayan bir televizyonun da kanalı çekmesi bu kadar imkansızdır. Trt 4k kanallında görüntü yok sorunu ile alakalı olabilecek bazı nedenler;

  • Televizyonunuz desteklemiyor olabilir
  • Televizyon 4k uyumlu olsa bile yüksek çözünürlük olan trt 4k kanalını açmayabilir.
  • Uydu alıcınız trt 4k kanalını kanal listesine almış olsa bile yine de açmayabilir.
  • Trt 4k ultra hd ses var görüntü yok gibi sorunların başlıca nedeni destekleme nedenleri olabilir.
  • Çanak anten ayarınız bozuk olabilir. ( bozuk olsa seste gelmemesi gerekir )

Trt 4k ile ilgili makaleler

Tivibu 4k kanalları destekliyor mu?

Tivibu 4k kanalları destekliyor mu?

 

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler