Hizmetlerimiz

Yağmurda uydu çekmiyor ve Sinyal yok

Özellikle kış aylarında sık sık yaşanan yağmurda uydu çekmiyor sorununu sizler için araştırdık ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşarak bu soruna çare bulmaya çalıştık. Yağmur da uydu neden çekmez? Ve ya şöyle diyelim. Yağmur da uyduda sinyal yok.

Yağmurda uydu çekmiyor sorunu birçok kişi tarafından söylenmekte ve bu konu da yardım istemektedirler. Bu konuda sizleri bilgilendirmek için birkaç yeterli sayılabilecek derece de bir şeyler paylaşmaya çalıştık. Sizler burada okuduklarınızı uygularsanız yağmur da sinyallerin gitmesi konusun da bir çözüme ulaşacağınıza eminiz. İlk olarak Yağmurda uydu çekmiyor konusunu bir incelemeye alalım.

Yağmurda uydu neden çekmiyor?

Çanak antenli sistemler bir sac yardımı ile uzay ile çanak anten arasın da bağlantı yardımı ile sinyaller alınmaktadır. Bu sinyaller anten her hangi bir nedenden dolayı sallanırsa, önüne bir şeyler girerse veya üstüne kar, yağmur gibi şeylerin üstünde toplanması sonucu gökyüzündeki uydu ile irtibat kesilir ve sinyal alamazsınız. Pekiyi yağmurda uydu neden çekmiyor?

Normal yağmur da uydu çekmiyorsa ciddi bir sorun var demektir. Anteninizi uydu servislerine kontrol ettirmenizi önermekteyiz.

  1. Anteniniz sallanıyorsa
  2. Çanak anten direğinin bağlı olduğu direk çok yüksekse
  3. Anten direğine birden fazla çanak anten varsa ve bu direk tek noktadan çatıya bağlıysa
  4. Anteniniz çok eskiyse
  5. Çanak anteninizin zaten sinyal ayarı bozuksa
  6. Yağmurdan önce de bazı kanallar ve özellikle hd kanallar yoksa
  7. Uydu anten kablonuz çatlaklarla doluysa veya çok eskiyse

Yağmurda uydu çekmiyor olması çok normaldir. Çünkü böyle durumlarda antenin sinyalleri almaması kesinlikle yağmurdan olmayıp anten ve yerindeki sorundan dolayı çekmiyordur.

Yalnız bu saymış olduğumuz maddelerden uzak bir sisteminiz varsa o zaman normal yağmur da değil de çok yoğun Yağmurda uydu çekmiyor ise o zaman anten çapı ile ilgili sorun yaşıyorsunuzdur. Büyük anten almalısınız. Yalnız unutmayın. Bazen çok büyük antenlerde bile sinyaller kesilebilir. Bu tamamen yağmurun yağış derecesine bağlıdır.

 

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler