Blog

Uydudan televizyona görüntü gelmiyor

Çanak anten sinyal sorunlarından hemen sonra en çok olarak rastladığımız arızalardan biri olan Uydudan televizyona görüntü gelmiyor ile bugün sizler için buradayız. Genel de bizler toplum olarak bir arıza yaşanması halinde hangi cihaz olursa olsun hemen tamir etmeye kalkarız. Tamir ederken de teknik olarak düşünmek gerektiği konusunda acemi olan kişiler için söylemek gerekirse pek mümkün olmadığı için alakasız olan parçaları da kurcalamaya başlarız. Mesela uydu alıcısı ile televizyonun birbirini görmemesi ve arasında ki iletişim kopukluğu nedeninin kesinlikle ama kesinlikle uydu antenden kaynaklanmadığı apaçık ortadadır. Yalnız bunu bilmeyen kişiler hemen çanak anten ile oynamaya başlar. Anten kablolarına bakar, kurcalar gerekirse yenisini satın alır. Çanak anteni eskidiyse biraz gider bir tane anten alır ve günlerce ayarlarını yapmaya çalışır. Çanak anten ayarını da kendi yapamadığı için en son çare olarak benim her şeyim hazır sizler sadece bir ayar yapmak için geleceksiniz diye uydu servisi aramaya başlar :)

Sorun anten ve anten kablosu ile alakalı olmamasına rağmen boşuna bir masraf yapılarak şu aşama da en az 200 tl harcanmış oldu. Bunun yanında uydu servisin televizyon bozuk veya uydu alıcısı bozuk olması tespitini de koyması ile harcayacağınız paranın çok fazla olacağını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Uydudan televizyona görüntü gelmiyor ile karşılaşan kişilerin sayısının çok fazla olması ile burada birkaç arıza onarım metodu anlatmaya çalışacağız.

Uydu alıcısının bozuk olması

Uydu alıcısı mini gözlü ve normal kasalı bir cihaz olması fark etmez. Eğer gözlü cihaz kullanıyorsanız uydu cihazının göz ışığının yanıp yanmadığına bakınız. Işık yanmıyorsa veya aynı şekilde kasalı olan uydu cihazının ışığı da göstergesi yanmıyorsa prize takılı olan fişlerini kontrol ediniz. Gözlü cihazın artı olarak göz çıkışını da kontrol etmeniz de yarar var.

Televizyonda yanlış girişin seçilmesi

Mini uydu alıcısının veya kablolu bağlantı sağlayan büyük uydu alıcısının tam olarak televizyona bağlı olup olmadığına bakınız. Bağlı değilse güzel bir şekilde bağlayarak televizyon kumandası ile girişlerin hangisinde olduğunu dikkatli bir şekilde tespit ederek çıkışı seçmelisiniz.

Prizleri tamamen çekip yeniden takılması

Televizyon ve uydu cihazının fişlerini prizden sökerek tekrar takın. Sonrada sadece televizyonun açma düğmesine basın. Uydu alıcısının kumandasına basmayın. Uydudan televizyona görüntü gelmiyor sorunu devam ediyorsa çok fazla masraf yapmamak ve sorunu net bir şekilde tespit edebilmeniz için mutlaka bir uydu servisinden randevu alınız.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

2 Yorum

  1. Bende mini uydu alıcısı var 1ay oldu alalı bazen bu zamana kadar 2 kere ekran mavi acık mavi olup açılmıyor tv sonra tv kapatma tuşuna basıp kapatıp açıyorum açılıyor mavi ekran geliyor gene ama bir 20 sn sonra açılıyor ama bu seferde kanal değiştiremiyorum çünkü orta tuşuna basıp başka kanal seçtiğimde ses gidiyor tamamen ve kanalda takılı kalıp kasıyor ekran ama fişten çıkarınca düzeliyor sebebi nedir anlamadım alıcım yeni bozuk olamaz kurulumunu yeni yaptık zaten 0 yani makine

    1. Merhabalar Cengiz Bey.
      Her ne kadar uydu alıcısı yeni deseniz bile yaşadığınız sorun tamamen uydu alıcısı ile ilgili. Uydudan televizyona görüntü gitmiyor ve mavi ekran hataları cihazınızın adaptörü ile ilgili olabilir. Adaptör değişikliği yapıp tekrar kontrol etmelisiniz. Aynı zaman da uydu alıcısının işlemcisinde de problem olabilir. Bu sorunu elektronik tamircisinin çözmesi biraz sıkıntılı bir süreç olabilir. Bu nedenle Tekrardan mavi ekran ve donmalar yaşanıyorsa o zaman yeni bir uydu alıcısı almanızı tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler