Blog

Uydu sinyali oranı kaç olmalı

Televizyonlar evlerimizde belki de en çok kullandığımız aletlerdir. Çok fazla can sıkan arızalar gerçekleşmese de Uydu sinyali oranı kaç olmalı ve uydu sinyali yok soruları sormanızdan anlıyoruz ki sizin de ev veya iş yerinizde bir anten problemi var demektir. Uydu sinyal seviyeleri aslında en az şu oran olacak diye bir şey yoktur. Çünkü Türksat4a veya dünyanın her hangi bir yerinde farklı bir uydu olduğunu düşündüğümüzde bazı frekansların çok yüksek ve aynı şekilde çanak anten ile oynamamanıza rağmen çok zayıf geldiğini görmekteyiz. Bu çok yüksek olan frekans ile az bir şey çeken frekans arasında hiçbir fark yoktur aslında.

Şöyle ki bu kanalların he ikisi de çekecektir. Yalnız en ufak bir yağmurun yağması veya rüzgarın çanak anteni sallaması sonucu sinyali zayıf olan kanal da problemler oluşacak ama aynı zaman da ve aynı çanak ile yayın alınan yüksek sinyal gönderen kanal da bir sorun oluşmayacaktır. Çünkü az olan kanal gider ama yüksek olan kanal gitmez sadece azalır. Sizlerde uydu sinyal seviyesini gösteren yerden bakıyor olabilirsiniz. Ama hangi kanaldan bakıyorsunuz? Kullandığınız lnb kaç senelik? Uydu anten kablonuz kaç yıllık? Kablonuzda yıpranmalar var mı? Uydu sinyali oranı kaç olmalı sorusunun çözümü aslında bunlar da gizli.

Uydu sinyali kaç olmalı?

Eğer çanak antenin hemen yanında ve 1 metrelik kaliteli kablo ile uydu sinyalini kontrol ediyorsanız o zaman sinyal seviyesi %99 sinyal kalitesi de %94 olması gerekir. Bunlar ideal olan ve sembol oranları 27500 ile 30000 olan oranlardan alınan yüksek olan oranlardır. Bunun en azını derseniz de Uydu sinyali oranı kaç olmalı en az seviye olarak ölçüm yaptığımız zaman yine aynı değerlere sahip olan 1 metrelik kablo ile az sinyal seviyesi %65 sinyal kalitesi de en az %61 olmalı. Bunun yanın da CNBQ diye bir oran da var. Buda lnb ince ayarlamasının nasıl yapıldığını gösterir. Bununda oynatmanız ile çıkmayan kanallarında geldiğini görmeniz mümkün.

Bu söylenen değerlerin altında olan sonuçları eğer dediğimiz gibi çanak antenin yanında değil de evinizde bunlara bakıyorsanız bu değerlerin çok çok altında olan bir oran çıkacaktır. Çünkü kablo mesafesi uzadıkça aldığınız sinyal de bu şekilde düşecektir. Bunun için çanak antenin hemen yanında ölçüm yapmanız çok önemlidir.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

2 Yorum

 1. merhabalar 10 katlı bir apartmanda 1. katta oturmaktayım sinyal gücü 48-60 arası hergun değişmekte sürekli kanallar değişmekte sinyal yok diye ekran gidip gelmekte özellikle mesailer bitip herkez evine geldiğinde oluyor tahminim bu sorunun çözümü nedir

  1. Merhabalar.
   Sinyal seviyesinden çok sinyal kalitesi önemlidir. Ayrıca her televizyon alınan sinyali doğru ölçemez.
   Sizin sorununuzun bina uydu kablosunun zayıf çok eski olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Hatta evinizde kabloların toplandığı bir yer varsa ve burada bütün odalarınıza dağıtıyorsanız bütün kabloları söküp sadece televizyon kablosunu bağlayın. Sorun düzelecektir.
   Ayrıca sinyal güçlendiricileri pek önermiyorum ama dilerseniz kaliteli bir ürün alıp deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler