Hizmetlerimiz

Uydu sinyal kalitesi nasıl çoğaltılır?

Uydu sinyallerin çoğaltılması sandığınız kadar kolay bir iş değildir. Uydu sinyal kalitesi nasıl çoğaltılır ve bu sinyaller nasıl arttırılır konusu her ne kadar kolay gibi görünse de biraz uzmanlık gerektiren alanlardır. Anteniniz de sinyal seviyesi çok fazla var ama kalitesi gözünüz ile görecek kadar az gösteriliyorsa o zaman anteniniz ile bir problem olabileceği düşüncesindeyim. Sinyal kalitesinin full olması ve aynı zaman da kalitenin biraz düşük olması anten yönü ile alakalı bir durum olmayıp tamamen lnb den kaynaklanabileceğini unutmayın.

Aynı zaman da sinyal kalitesi ile birlikte sinyal seviyesinde de ciddi derece de bir azalma varsa o zaman sorun çanak anten ayarından, lnb bozulmasından, kablo bozulması veya varsa ek yerleri oraların su ile dolmasından önünde ağaç veya binaların olmasından kaynaklanabileceğinden dolayı mutlaka bir uzman gözü ile bakılması gerektiğini asla aklınızdan çıkarmayın.

Güvenlik önlemi açısından kendinizde zaten dokunmamanız çok önemli ve hafife alınmayacak derece de ciddi olan bir konudur. Alışık olmadığınız tehlikeli yerlerde tecrübesiz olarak yere basmanız durumunda ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

Ne yapılabilir?

Çanak antenlerin montaj yapıldığı yer düz b ir yerse, balkonda ve lnb kısmına çok fazla uzanmadan ellerin yetişebileceği bir yerdeyse, camın önünde veya bahçe katında oturuyorsanız hemen bahçeye montaj yaptırdıysanız o zaman anteninizin çeken kanallarını da bozmayacak şekilde ufak dokunuşlar ile düzeltmeye çalışabilirsiniz.

Anten de sinyal ve sinyal kalitesi aynı anda düşükse, o zaman sorunun antenden olabileceği kanaatine varabilirsiniz. Sorun buysa sizin yapabilecek bir şeyiniz yok demektir. Eğer bu şekilde çanak antene dokunursanız o zaman çeken kanallarında gidebileceğini unutmayın.

Nasıl tamir edilir?

Özellikle uyducu çağırmadan kendim yapabilir deyip çanak antene müdahale ederseniz de anten vidalarını gevşetmeden dokunmayın. Vidaların gevşetilmesi çanak antenin zarar görmeyeceği anlamına gelir. Önce vidalar gevşetilir ve hafif hareketler ile anten ayarının yapılması ve Uydu sinyal kalitesi nasıl çoğaltılır konusun yapılması için çalışmalar yaparsınız. Yalnız vidalar gevşetilmeden müdahale ettiğinizde anteni sağa sola doğru esnetmeler ile düzeltmeye çalışmalarınız sonucu antenin bir daha kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler