Blog

Uydu kablosu televizyona nasıl bağlanır

Televizyonun arkasına bağlanan küçük cihazlar eski cihazların yerine tamamen geçmiş oldu. uydu kablosu televizyona nasıl bağlanır ya da anten kablosu küçük uydu cihaza nasıl bağlandığını bilmiyorsanız bu yazımızdan sonra sizlerde evinizde ki arızaların tamamını kendiniz de yapabileceksiniz. Yeni bir receiver aldınız ama bunun nasıl bağlandığını bilmiyorsunuz.

Sizlere yardımcı olmak için bekleyen bir sürü firma var aslında. Ama bu firmaların tamamı da belirli bir ücret karşılığında sizlere hizmet verebilirler. Size göre küçük olan bir problem için ücret vermek istemediğinizden dolayı internetten destek almak istiyor ve uydu kablosu televizyona nasıl bağlanır diye arama yaparak sorunu çözüme ulaştırmaya çalışıyorsunuz.

Makaledeki yazı başlıkları

Uydu kablosunu televizyona bağlamak

Televizyon kullanımı eskiden çok daha kolaydı desek yeridir. Eskiden (dahili uydu alıcılı televizyonlar çıkmadan önce) televizyonun arkasında sadece bir tek giriş bulunurdu. Bu girişler analog ve s-kart giriş yeri bulunurdu. Karasal antenden kullanıldığı zaman analog giriş yerine kablonun takılması ve kanal araması yapılır. Artı olarak harici küçük uydu alıcısı kullanıyorsanız televizyonun skart girişine kablo bağlanıp anten kablosu da uydu alıcısına bağlanır.

Yeni televizyonlar da kendinden uydulu olan özellik bulunmakta. Konnektörü hazır bir şekilde takılmış olan anten kablosunun televizyonun satellite giriş yerine anten kablosu bağlanır. Kanal arama kısmından da ilk kurulum yapıyorsanız veya her hangi bir nedenden dolayı ayarları karıştırdıysanız o zaman da televizyonun anten seçimi kısmından uydu yazan yere gelerek kurulum yapmalısınız.

Uydu kablosunu satellite uydu cihazına bağlamak

Elinizde bir uydu alıcısı var ve bu uydu alıcısını hem televizyona bağlamak hem de anten kablosunu doğru yere takmak istiyorsunuz. uydu kablosu uydu cihazına nasıl bağlanacağını öğrenmek için yazımızı dikkatli bir şekilde okumalısınız. Uydu cihazların arkasın da bir tek giriş yeri varsa uydu anten kablosunu o giriş yerine takmalısınız. Bazen de iki tane aynı girişte uydu cihazlarında bulunur. Üzerinde LNB İNPUT – LNB OUT diye iki tane seçenek bulunur. Sizler antenden gelen kabloyu lnb input yazan yere takmalısınız. Eğer kabloyu diğer çıkışa takarsanız sinyal yok hatası ile karşı karşıya kalırsınız. Anten kablosunu uydu cihazına bağlama kısmından hemen sonra kanallarınız güncelliğini koruyorsa kanalların açılması gerekir. kanal listesinin boş olması ile tekrardan kanal aramasını yapmalısınız.

 

 

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler