Hizmetlerimiz

Tv kanal sıralaması kendiliğinden bozuluyor

Televizyonların kanal sıralamasını yapmak pek kimsenin hoşuna gitmeyen bir olaydır. Özellikle Tv kanal sıralaması kendiliğinden bozuluyor olması da bir başka can sıkıcı bir şeydir. Yeni bir kanalı aramak veya yanlışlıkla kumanda üzerinden dokunduğunuz bir tuşa basarak tv kanallarını silmiş olabilirsiniz. Tv kanallarını yeniden yüklemek çok zor olan bir şey değildir. Aksine hem çok basit hem de yeni kanalların yüklenmesi için bazen yapılması gereken bir durumdur. Yalnız sizi düşündüren kanal taramasından hemen sonra tv kanal sıralaması endişesiyse o zaman kanallarınızı silmemeye özen göstermelisiniz.

Sizler tv kanallarınızı isteğinize göre sıralıyorsunuz ama birkaç gün sonra kendiliğinden kanal sıralamasının değiştiğini görüyorsunuz. Televizyonların kanallarını kendi kendine yer değiştirmesinin altında yatan birkaç sebep var. Televizyonların markasına göre ve kullandığınız uydu alıcısının modeline göre arızanın olup olmadığını kestirmek bir hayli zordur. Bunun arızalı olup olmadığını veya yapamadığınız bir ayardan dolayı mı Tv kanal sıralaması kendiliğinden değiştiğini anlayabilmek için sizinle birkaç deneme yapalım.

Makaledeki yazı başlıkları

Tv kanal sıralaması neden bozulur?

Televizyonun veya uydu alıcısı kullanıyorsanız arızalı olmasından dolayı kanal sıralamasını ikide bir değiştirebilir.

Türksat kanal güncelleme sistemi (TKGS) açık veya otomatik olursa o zaman da kanal sıralaması bir 2, 3 günde değişebilir.

Çocuk varsa evinizde yanlışlıkla tek bir tuşa basarak kumanda üzerinden kanalların değiştirilmesi de olası bir nedendir.

Kanal sıralamasının değişmemesi için ne yapmalıyım?

Dahili uydu alıcılı televizyon veya bir başka seçenek olan receiver uydu alıcısı kullanıyorsanız bu cihazın menüsünden kurulum yazan yere girerek tkgs ayarları gibi bir yerin olup olmadığına bakınız. Eğer tkgs ayarları varsa o zaman buraya giriş yaparak çalışma modu yazan yeri kapalı yapmalısınız.

Televizyon da tkgs yoksa da kurulum menüsünde bazı zamanlar ‘’kanal güncellemesi’’ açık veya kapalı yazar. Burada sizler eğer Tv kanal sıralaması kendiliğinden bozuluyor diyorsanız o zaman burada ki televizyon özelliğini kapalı konumuna getiriniz.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

3 Yorum

  1. iyi günler benim fivo marka led tv televizyonum var..kanalları sıralama yapıyorum fakat 2 gun sonra eskı yerlerine geri geliyor.. bunu düzenlememk için hangi ayarları düzenli olarak gerçekleştirmem gereklidir.. yardımcı olursanız seevinirim..

    1. bende lg tv var kanalra sinyal yok diyor ve başka kanal acılıyor 10 yıldır kullandığım tv şimdi böyle bir sıkıntı var bir kanali izlerken kanal donuyor tek çanak ve 4 adet tv bağlı apartmanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler