Blog

Tkgs güncellerken donuyor çok uzun sürüyor

Uydu kanalların hemen yüklenmesini sağlayan Türksat kanal güncelleme sistemi olan Tkgs güncellerken donuyor çok uzun sürüyor olması kullanılan cihazın bozuk olduğu veya farklı bir arızasının olduğu anlaşılmaktadır. Sizler daha önceden farklı bir televizyondan kanal güncelleme yaparken saniyeler içerisinde kanalların güncellendiğini gördüyseniz o zaman uzun süren bir tkgs ekranını dondu anlamına getirmeniz çok normaldir.

Tkgs özelliği bulunan her televizyon ve her uydu alıcısı birbirlerinden çok farklı özellikler de olduğundan dolayı güncelleme hızı da bir hayli değişecektir. Bazen yanlış yapılan bazı ayarlardan dolayı tkgs güncellemedi diye bir yazı da çıkabilir.

Tkgs ekranın da donmaması için ne yapmalıyım?

Türksatın sunduğu tkgs özelliklerinden faydalanabilmek için mutlaka bu ayarlara ait gerekli olan bütün işlemleri eksiksiz yapmalısınız. Uydu alıcısını veya televizyonunuzu fabrika ayarlarına çevirdiğiniz de bazen eskiye ait olan güncel olmayan özellikler de eklenir. Eskiye ait olan bazı bilgiler yeni sistem de ve sizin bulunduğunuz yıllarda çalışmayabilir. Mesela televizyonunuzun ilk imal tarihinde fabrika tarafından yüklenen tkgs frekansları şua da çalışmayabilir. Birkaç tane tkgs frekansı olduğundan dolayı orada sadece güncel olan bir tane frekansın bile bulunması tkgs güncellemenin sorun çıkmadan yapılacağı anlamına gelir.

Tkgs güncellerken donuyor çok uzun sürüyor diye araştırma yaptığımız da Türksatın kanal güncelleme sisteminin nasıl çalıştığına dair uzun süren bir inceleme sonucunda bir sonuca ulaştık. Tkgs frekansları yazan yer de 5a ten frekans var diyelim. 1, 2, 3, ve 4 numara da çalışmayan frekansların kayıtlı olduğunu ve sadece 5 numaradaki frekansın çalıştığını varsayalım. Kanalları güncelle dediğiniz de tkgs güncelleme otomatik olarak 1 numaralı frekanstan başlayarak en son kayıtlı bulunan frekansa kadar hepsini tarar. Her bir frekansta da yaklaşık olarak 10 saniye beklediğini ve sonradan hemen diğerine geçtiğini düşünürsek o zaman doğru olan frekansa geçene kadar 50 saniye geçecektir. Bu da demek oluyor ki sizler tkgs güncelleniyor yazısını gördüğünüz de ve hemen bitmediğin de Tkgs güncellerken donuyor diye sitemde bulunabilirsiniz. Hal bu ki bunun nedeni çalışmayan frekanslar olabilir.

Bazen de uydu alıcıların versiyon ve yazılım hatalarından dolayı Tkgs güncellerken çok uzun sürüyor olmasına neden olur. Bunun için uydudan güncelleme menüsü varsa uydu yazılımını güncellemeli ya da cihazınızın markasına ait olan bilgileri cihazın üretim sayfasına girerek güncellemenin olup olmadığını kontrol ediniz.

 

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

2 Yorum

  1. Onvo 32 inc 82 ekran tv TP hatasi veriyor yardımcı olabilirmisiniz acaba rica etsem ?

    1. Neriman hanım TKGS bölümünde tkgs frekansları yazan bir yer olacak oraya 12380 – Dikey – 27500 ve PID 8181 ekleyip deneyin lütfen.Sorun devam ediyorsa normal kanal araması yapın. Zira kanalları yeniden kuramazsanız veya eksik kanal gelirse bu kez de uydu servisi firmalarından destek almanızı tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler