Hizmetlerimiz

Televizyonları birbirine paralel bağlamak

Cafelerdeki işletmeler ve buna benzer yerlerde birden fazla televizyonda ki görüntüleri farklı televizyonlara aktarma ihtiyacı hissedebilirler. Televizyonları birbirine paralel bağlamak için bazı atmanız gereken adımlar var. Bu adımları yapmanız doğrultusunda kesinlikle televizyonları birbirine bağlamak için her hangi bir uydu servisi ile veya yakınlarınızda olan televizyon tamircileri ile görüşmeden de yapabileceksiniz. Aslında bizim dediğimiz sistem oldukça basittir fakat hangi malzemelerin alınacağı ve nerelerde kullanılacağı bilinmediğinden dolayı biraz size zor ve imkansız gelebilir.

Fakat Televizyonları birbirine paralel bağlamak için çok fazla efor sar etmenize gerek kalmadan 2 veya daha fazla televizyonda ki görüntüyü farklı yerlerde ulaştırabilirsiniz. Tek receiver birkaç tane televizyon gibi düşünebilirsiniz.

Makaledeki yazı başlıkları

Kullanılacak gerekli malzemeler

  1. Adet hdmi, s-kart ya da skart yerine RF çıkışı bulunan bir uydu alıcısı
  2. 1 adet skart kablosu
  3. 1 adet hdmi kablosu (uzunluğu makale de belirlenecek)
  4. Duruma göre hdmi çoğaltıcı
  5. Skart veya hdmi çıkışı bulunmadığı zaman normal anten kablosu
  6. 2 veya daha fazla hdmi, skart normal anten çıkışı bulunan televizyon

Birden fazla televizyon birbirine nasıl bağlanır?

İlk etapta yapıma başlamadan önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım. 2 tane televizyona yanı görüntüyü ulaştıracaksınız diyelim. Bir tane receiver olacak ve bu receiverden her iki televizyona kablo aktarılacak. Receiver bir televizyonun yanında olacağından dolayı bir tane kısa kablo ve bir tane de diğer uzak televizyona receiverden kablo çekileceğinden dolayı da uzun kablo almanız gerekir. Uzun kablolar hdmi veya skart kablolar oldukça pahalıdır. Yoksa sizler bu paralel sisteme bışu boşuna para vereceğinize o zaman aynı şekilde neredeyse bu para ile bir tane receiver ve dışardan kablo bile çekebilirsiniz. Bu nedenle hdmi – rf veya skart – rf çıkışı bulunan uydu alıcısı almanız daha az maliyetle kurtulacağınız anlamına gelir. Televizyonları birbirine paralel bağlamak için hdmi ucun kabloya da şart yok aslında. Dediğimiz özellikte bir kablo alırsanız sorun yaşamazsınız.

Hdmi – rf çıkışlı receiver aldığınızı varsayıyoruz. Kısa kablo olan hdmi kablosunu size yakın olan televizyona bağlayın ve hangi çıkışa taktıysanız televizyondan da o çıkışı seçin. Birinci televizyon görüntü gelmesi gerekir. Sonrada aldığınız normal anten kablosunun her iki ucunu televizyon ve uydu alıcısının çıkışına göre taktıktan sonra kablonun bir ucunu uydu alıcısının RF çıkışına ve diğer ucunu da televizyonun arkasında bulunan normal anten yerine. Çanak antenden bahsetmiyorum. Karasal anten için yapılan yere takılacak.

Bunu yaptıktan sonra Televizyonları birbirine paralel bağlamak en son aşama olan televizyonda anten seçerek normal kanal taramasını yapmak. Burada receiver görüntüsü aranır. Birkaç tane görüntü bulunabilir ama sizler en net olanı bulmak için ilerlemeye devam edebilirsiniz. Diğer televizyonun görüntüsünü burada aktarıldığına eminseniz o zaman kaydet tuşuna basarak her iki televizyonu bir receiveden izleyebilirsiniz.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler