Hizmetlerimiz

Sinyal kalite sıfır ne demek

Televizyonların ve uydu radyolarının sıklıkla rastladığı sorun elbette sinyal sorunlarıdır. Sinyal kalite sıfır ne demek olduğunu ve neden sinyalin olması durumunda kalitenin olmadığını anlatacağız. İlk önce sinyal kalitesinin sıfır olduğunu nereden baktınız? Bu konuya nasıl kanaat ettiniz? Eğer bir uydu sinyal bulma cihazı ile bakmadıysanız diğer yöntemler maalesef hiçbir işe yaramıyor. Sinyal olduğunda yok diyebilir veya sinyalin çok az olması da yüzde yüz sonuçlarını çıkarabilir.

Bazı televizyonlar da sinyalin ve kalitenin neredeyse yüzde yüz olduğunu gördüğümüz çanak antenlerde bile bazı içinde dahili uydu alıcısı olan televizyonlar da sinyalin çok az olduğunu göstermektedir. En yüksek olan sinyali bile çok az gören televizyon ile sizler hiçbir şekilde bir ayarlama yapamayacağınız gibi buralara bakarak ta her hangi bir düzeltme de yapmanız imkansızdır. En iyi sonucu çok kısa bir kablo ile çanak antenin hemen yanında ölçüm yaparak yapabilirsiniz.

Uydudan gelen sinyalin olmaması durumun da veya birçok kanal var ama sadece birkaç olmaması durumun da Sinyal kalite sıfır gösterebilir. Sinyal kalite sıfır ne demek olduğunu anlayabilmek ve bunu onarabilmek için biraz beceri ve bundan biraz daha fazlası da bilginizin olması lazım.

Uydu kalite yükseltme nasıl yapılır?

Uydu sinyal seviyesini yükseltebilmeniz için mutlaka bir yerden teknik destek almanız gerektiğini söylemeliyiz. Teknik sorunların yaşanmaması ve daha fazla ücret ödememek için bir uyducu ile anlaşmanız sizin açınızdan daha olumlu sonuçlar verecektir. Yalnız ben kendim yapmak istiyorum ve Sinyal kalite sıfır ne demek olduğunu iyi biliyorum diyorsanız sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Sizin çanak antenin yanında başka çanak antenlerde varsa kendi kablonuzu çanak antenden sökerek o yanınızda ki aynı yöne bakan çanak antene takarak kanalların çekip çekmediğini kontrol ediniz.

Eğer bu şekilde bir sonuç alamadıysanız o zaman şu anda kullandığınız anten kablosunun mesafesi ve hatta bir iki metre daha uzununu satın alarak anten kablosunu değiştirmek ile işe başlayın.

Yeni anten kablosu ile de kanallar gelmezse komşunun çanak antenine takarak bir de böyle deneyin. Yine de sonuç alınamadıysa eğer uydu cihazı kullanıyorsanız yeni bir uydu alıcısı alarak deneme yapmalısınız. Evde eski bir receiver varsa onu da kullanabilirsiniz. Yalnız kanalların güncel olması gerekir.

Yeni bir lnb alarak ta deneyebilirsiniz. yalnız lnb takılması ve çanak anten ayarlaması zor olacağından dolayı dikkatli bir şekilde lnb ye ve çanak antene zarar vermeden lnb kelepçesini kırmadan çıkarmanız gerekir.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

2 Yorum

  1. Benim evde dijitürk var 77.78.79.80.kanalları sinyal zayıf olduğundan kanallar gidip geliyor diğer kanallarda hiç bir sıkıntı yok ne yapmalıyım

    1. Çanak antenin sinyal gücü ve kalitesinde sorun olduğu için bahsetmiş olduğunuz kanallar açılmıyordur. Size tavsiyem uydu servis uzmanı çağırıp anten sinyal seviyesini yükseltin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler