Hizmetlerimiz

Resimli uydu yönleri ve dereceleri

Uydu servisleri olarak bizimde bazı zamanlar zorlandığımız çanak anten yön problemlerine sitemizde yayımladığımız resimli uydu yönleri ve dereceleri makalesini sizler ile paylaşıyoruz. Her ne kadar İstanbul’da olsak ta ve burada hemen hemen her yerde ev olmuş olsa da bazen kırsal olan bölgelere de gittiğimizden dolayı hangi uydunun nerede olduğunu anlayabilmek çok zor olmaktadır. Etrafta camii, yakınlarda ev veya uzaklardan bir yerlerde görünen bir antende olmadığı zaman çanak anteni hangi tarafa çevireceğimizi bazen bilemeyiz. Resimli uydu yönleri için sizlere birkaç tane en çok kullanılan uydulardan alıntı yaptık. Bunlara bakarak sadece bir tek uydunun nerede olduğunu tahmin ettikten sonra diğer uyduları da hemen bulabileceksiniz.

Makaledeki yazı başlıkları

Resimli uydu yönleri ve dereceleri nasıl hesaplanır?

Resimli uydu yönleri ve derecelerini ayarlayabilmeniz için önce bunu anlamanız gerekir. Her bir uydunun kendine has olan bazı özel yörünge numaraları vardır. Sizler bu numaraları kullanarak çanak anten uydu yörüngeleri bulabilirsiniz. Yalnız bunlara bakarak ben bir şey anlayamam diyorsanız hemen hızlı bir şekilde bir tane uydu bularak yörüngelerinin o bulmuş olduğunuz uydudan daha mı yüksek veya az olduğunu bulduktan sonra sizlerin de çanak anteni ne tarafa çevireceğinizi az çok tahmin edebileceksiniz.

Diyelim ki Azerspace46E derecesine sahip olan uyduyu izliyorsunuz. Fakat bu uydunun yönünü değiştirerek Türksat42E yapmak istiyorsunuz. O zaman çanak antenin ayak olan kısmına yani arkasına doğru geçerek çanak anteni hafifçe yaklaşık 5 santimlik bir derece ile sağ tarafa doğru çevirdiğimiz zaman Türk kanallarını çeken Türksat42E uydusunu bulacaksınız demektir. aynı şekilde azerspace uydusundan bu sefer de Türksat4B 50E uydusuna çevirmek istediğiniz de aynı şekilde nasıl ki az önce ufak numaralı bir uydu için sağ tarafa doğru çevirdiyseniz bu seferde sayısı çok olan uydu içinde sol tarafa doğru çevireceksiniz. Resimli uydu yönleri ve dereceleri konusunu anladıysanız bu örnekleri de inceleyebilirsiniz.

İşte bazı uyduların derece ve isimleri.

  • Azerspace 46E
  • Türksat42E
  • Arabsat Badrsat 30.5
  • Asrta 19.2
  • Hotbird13E
  • Eutelsat7E (Digitürk) .
  • Sirius Sirus4.8
  • Nilesat7W

Resimli uydu yönlerini gösteren bazı resimler

 

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler