Blog

Merkezi uydu santralin de digitürk anteni var mı?

 

Kendi çanak anteninizi kullanırken hiçbir sorun yaşamadan bütün kanalları izleyebiliyordunuz. Merkezi uydu santralin de digitürk anteni? Hangi çanak antenler var? Hangi kanalları izleyebilirim? Diye araştırma yapmanız gerekir. Haklı olabilirsiniz. Yalnız merkezi uydu santrali olan bir yerde digitürk ekleme ve digitürk kurulumunu yapabilmeniz için çatı da merkezi uydu santraline bağlı olan kaç tane çanak anten olduğunu bilmelisiniz.

Bina da digitürk çanak anteni var mı yok mu nasıl anlarsınız? Bunun için her hangi birinden yardım istemenize gerek yok. Bizler sizlere digitürk çanak antenin olup olmadığını anlamanız için bazı püf noktaları vereceğiz. Sizler bu sayede gerekli kontrolleri yaptıktan sonra digitürk kolay kurulumdan kanal kurulumunu yapabilir veya en kötüsü, binanız da digitürk anteni yoksa bir tane normal anten alarak digitürk yönüne doğru çevirerek çanak anten montajını yapabilirsiniz.

Bina da digitürk anteninin olup olmadığını anlamak için bazı ipuçları

Digitürk receiver cihazını dairede ki uydu prizine veya prizden gelen kabloyu doğrudan uydu alıcısına doğru bir şekilde bağlayın. Digitürk cihazını fişe takıp açın ve digitürk kolay menüsüne gelin. Orada iki ayrı seçenek göreceksiniz. Bir tanesi Türksat kolay kurulum menüsü ve bir tanesi de eutelsat kolay kurulum yazar. Digitürk kanal aramasını kullandığınız aboneliğe göre yapacaksınız. (Digitürk aboneliğinizin hangi çanak anten olduğunu bilmiyorsanız digitürk müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz) Eutelsat7E kanal arama seçeneğini tıklayın. Bağlantılar doğruysa ve aboneliğiniz eutelsat çanak anteniyse kanallar yüklenmesi gerekir. kanal yüklemesi başarısız olduysa o zaman bina da digitürk çanak anteni yok demektir.

Merkezi uydu santralinin binanın neresinde olduğunu biliyorsanız merkezi santralin nerelerinde kablolar var ve hangi çıkışlar boşta olduğunu inceleyin. Merkezi santralin 4 b tarafında çıkışlar(kablo takma yerleri olabilir) bu çıkışlar birbirlerinden farklıdır. Yan taraflar da numaralar yazar. Bu numaralar dairelere inen anten girişleridir. Santralin bir veya karşılıklı olarak 2 tarafında SATA, SATB, SATC yazan yerler var. Burada digitürk çanak anten yeri tek kablo girişi olan SATC olan yerdir. Burada bu yer doluysa o zaman bina da digitürk anteni var demektir. Eğer giriş yerinde her hangi bir kablo yoksa o zaman da binanız da digitürk çanak anteni yok demektir.

Uzaktan binanıza şöyle bir göz atın. Binada 3 tane çanak anten görüyorsanız ve merkezi uydu santrali kullanıyorsanız o zaman bina da digitğrk anteni var diyebilirsiniz. 2 tane çanak anten görüyorsanız o zaman da şansınız yüzde 50 var demektir. bu diğer fazladan olan anten farklı bir uydu da olabilir veya digitürk çanak anteni de olabilir. Bu şekilde şansınız az ve yanılma payınız oldukça fazladır.

Çanak antenin yanına gidebiliyorsanız çanak antenleri kontrol ediniz. İki tane birbirinden zıt olarak farklı yöne bakan çanak antenler varsa ve bu antenlerin bir tanesin de 2 tane lnb yan yana sabitlendiyse o zaman bir tanesinin digitürk olma ihtimali çok yüksektir. Çünkü Merkezi uydu santralin de digitürk anteni var mı veya yok mu diye anlamanız çok zordur. Çünkü aynı şekilde türksat lnb yanına bir tane lnb bantlarsanız Azerspace46E uydusu oluyor.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler