Blog

Laptop ve Masaüstü Pc’den televizyona kablosuz görüntü aktarma

Size harka bir haberimiz var. Bilgisayardan televizyona kablosuz görüntü aktarmayı çok kolay yapabilirsiniz desek ne dersiniz? Masaüstü ve laptoptan televizyona görüntü aktarma nasıl yapılır diye birçok site de çareler arıyorsanız en doğru bilgileri sunan sayfamızda sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Küçük bilgisayar ekranlarından oyun oynamaktan sıkıldıysanız veya youtube de harika bir film izleyeceksiniz ama küçük ekranda izlemek hoşlanmıyorsanız bu konu tam size göre. Laptoptan televizyona görüntüyü aktarmak için hdmi kablosuyla çok kolay yapabilirsiniz. Çünkü laptop bilgisayarı istediğiniz yere çok kolay taşıyabilirsiniz. Ama aynı durum masaüstü bilgisayar için pek mümkün görünmüyor. İşte bu aşama da masaüstü bilgisayardan televizyona kablosuz görüntü aktarma teknolojisi imdadınıza yetişiyor.

Makaledeki yazı başlıkları

Bilgisayardan televizyona görüntü aktarmadan önce bilmeniz gerekenler

Laptop veya masaüstü bilgisayardan televizyona ekran yansıtma veya görüntü aktarmayı yapabilmeniz için bilgisayarlar da ve televizyonda kablosuz wi-fi özelliğinin olması gerekir. Laptop bilgisayar da kablosuz özellikle aktif edilebilir. Masaüstü bilgisayarı da kablo ile internete bağlamak yerine kablosuz wi-fi adaptörü alıp bu şekilde bağlanacaksınız. Yoksa masaüstü bilgisayar televizyona bağlanmaz.

Ayrıca televizyonunuzda internete bağlanabilmesi gerekir. Ayrıca mirracast yani ekran yansıtma özelliğinin olması gerekir. Yoksa tüm bu işlemleri yapsanız bile yine de bilgisayardan televizyona görüntü aktarmayı yapamayacaksınız. Ayrıca bilgisayar ve televizyon aynı evin wi-fi ağına bağlı olması gerekir.

Önemli bir konu daha var ki; o da bilgisayarınızda işletim sistemi olarak windows 8.1 ya da windows 10 yüklü olması gerekir. Yok aynı şekilde masaüstü bilgisayardan Tv’ye görüntü aktarmayı yapamazsınız. Sizler de hazırsanız masaüstü ve laptoptan televizyona kablosuz görüntü aktarmanın nasıl olacağını anlatmaya başlayalım.

ÖNEMLİ: Bazen kullanılan bilgisayarların modelinden mi, masaüstü kablosuz ağ adaptörünün modelinde mi yoksa kullanılan televizyondan mı bilinmez ama kablosuz görüntüyü bir türlü televizyona bağlayamazsınız

Masaüstü Bilgisayardan televizyona kablosuz görüntü aktarımı nasıl yapılır?

masaüstü bilgisayardan televizyona görüntü aktarma

Masaüstü bilgisayarın sağ alt tarafında en köşe de kare ve aşağıya hafif sivri uçlu bir işaret var. O simgeye tıklayın. Altta bazı simgeler çıkacak. eğer çok az simge varsa >Genişlet yazan yere tıklayıp bütün ayarların açılmasını sağlayın. >Bağlan yazan yere tıklayın. Bu sırada televizyonunuz açık ve wi-fi bağlı olsun. Alt kısımda televizyonunuzun ismi ile bir cihaz görünmesi gerekir. Eğer göremiyorsanız en alta kısımda >diğer cihaz türlerini bulun yazan yere tıklayın.

bilgisayardan televizyona görüntü yansıtma

Çıkan pencere de en üstte > Bluetooht ya da bir cihaz ekle yazar. oraya tıklayın. Ardından açılan pencerenin tam ortasında seçenekte >Kablosuz ekran veya takma biri yazan yere tıklayıp bekleyin. Kısa sürede televizyonunuzun ismi burada belirlenecektir. Oraya tıklayın. Televizyonunuza bir uyarı yazısı çıkacaktır. >Evet yazan yere tıklayın. Yani bilgisayar ile televizyonun birbirine bağlanmasına izin vermiş olacaksınız.

Bilgisayarı tv’ye bağlamak için yapılacak bazı ayarlar

Görüntüyü aktarmak için Bilgisayar ile televizyonu birbirine bağlama aşamasını yukarıda anlatıldığı gibi yaptıysanız sıra geldi bazı önemli ayarları yapmaya. Masaüstü bilgisayardan ve laptop bilgisayardan >Masaüstüne dönün. >Bu Bilgisayar bazen de sadece >Bilgisayar yazabilir. Buraya tıklayın. En üstte >Ayarları aç yazar. Buraya tıklayın. En üstte sol tarafta >Sistem’e giriş yapın. Solda ki listede >Bu Bilgisayarda göster yazan yere tıklayın. Liste de > Her zaman kapalı (Önerilen) ve bir altta ki >Her bağlanmak istediğimde yazar. İkisini de seçip bu sayfadan çıkabilirsiniz.

laptoptan televizyona kablosuz kablolu görüntü aktarma

Şimdi Saatin yanındaki kare simgeye tekrar tıklıyoruz. Listede yansıt göreceksiniz. Burada masaüstü bilgisayar ekranını televizyona nasıl ve ne şekilde aktarılacağı bilgisi verilmiş. İstediğiniz seçeneğe tıklayıp masaüstü bilgisayara televizyon görüntüsünü kablosuz aktarmanın keyfini çıkartın.

Laptoptan televizyona kablosuz görüntü yansıtma nasıl yapılır

Laptop, Notebook yani dizüstü bilgisayardan televizyona kablosuz görüntü aktarmak için yukarıda anlatılanlarının aynısını yapacaksınız. Ama önemli olan bir nokta var. Laptopları bildiğiniz gibi cat5 internete kablosu ile de internete çok kolay bağlayabiliyoruz. Bu işlemi kablolu olarak değil de bilgisayarın kablosuz wi-fi ağı ile yapacaksınız. Yani laptop bilgisayardan televizyona görüntü yansıtmak için masaüstü bilgisayarda olduğu gibi kablosuz ağ ile bağlanması gerekir.

Laptoptan televizyona kablosuz görüntü aktarımını yapamadım. ne yapmalıyım?

Bazı durumlar da kullanılan bilgisayarların modelinden mi, masaüstü kablosuz ağ adaptörünün modelinde mi yoksa kullanılan televizyondan mı bilinmez ama kablosuz görüntüyü bir türlü televizyona bağlayamazsınız. Eğer sizin de başınıza böyle bir şey geldiyse ve laptop bilgisayarı kablosuz bir şekilde televizyona yansıtamadıysanız o zaman çok daha kolay bir formül var. işte o da;

Bilgisayarı kablo ile televizyona bağlamak seçeneğidir. Bu işlem ile sadece size yetecek kadar bir hdmi kablosu alacaksınız. Hepsi bu kadar. Hdmi kablosunun bir ucunu masaüstü veya laptop bilgisayarın hdmi çıkış yerine, diğer bir ucunu ise televizyonun hdmi yazan yerine takınız. Ardından bilgisayarın klavyelerini kullanarak >windows işareti + p tuşuna basın. Ekran yansıtma ayarları çıkacaktır. Bu ayarlardan size uygun olanı seçip görüntü aktarmayı bitirmiş olacaksınız. Hem hdmi kablosu ile windows iletim sisteminin de bir önemi yok. Windows 7 de bile çok kolay bağlanabilirsiniz.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler