Blog

çanak anten ince ayarı nasıl yapılır?

Çanak antenlerin sinyallerini en iyi şekilde ayarlamış olsanız bile çanak anten ince ayarını yapmazsanız tv kanallarında donmalar ve sinyal sorunları yaşanabilir. Nedir bu çanak anten ince ayarı ve bu çanak anten ince ayarı nasıl yapılır?

Çanak antenin ince ayarını nasıl tespit ederiz?

Bazı kanallar da sinyaller yok, ama bazılarında da hiçbir sorun yokken hd olan kanalları da sorunsuz bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Bu çanak anten arızasını yaptırmak için bir çanak anten tamircisini çağırırsanız zaten onlar profesyonel olarak bu işlerle ilgilendiklerinden dolayı ne yapacaklarını çok iyiş bilmektedirler. En azından acemi olmayan ve mesleğe yeni atılan biri olmadığı sürece3 hangi uydu servisini çağırırsanız çağırın doğru tespit yapacağına inanıyoruz.

Çanak antenin bu arızasını kendiniz yapmak istiyorsanız o zaman anlatacak bazı şeylerimiz de var elbette. Çanak anten ince ayarı nasıl yapılır? Televizyonun çeken bir kanalını açın. Orada anten ayarları kısmından frekans yazan yere girerek şu anda bulunduğunuz kanalın frekans seviyesi ve kalitesini gösteren bazı göstergeler göreceksiniz. Bu göstergelere iyi bir şekilde dikkat ederek çanak anteni hafif bir şekilde sağa sola ve aşağı yukarı hareketler ile çok az anteni esnetiniz. Çanak anteni esnetmeniz ile sinyal seviyesi yükseliyorsa o zaman doğru yoldasınız demektir.

O esnettiğiniz yöne doğru olan vidaları açınız. İstediğiniz şekilde uydu antene yön vererek antenin ince ayarını yapabilirsiniz. Anten ince ayarını yaparken çanak anten sinyalinin en iyi şekilde yüksek performans sağlanması için çekmeyen bir tane kanalı açıp bu şekilde denemesini yapabilirsiniz.

Eğer anteni ayarlama ve çanak anten ince ayarını yapmayı bitirdiyseniz o zaman lnb vidasını hafifçe gevşeterek lnb ince ayarını da çanak anten ince ayarı ile birlikte yapıp bitirmelisiniz. Frekans ayarlama bölümü açıkken burada lnbyi sağa doğru çok az bir şekilde döndürün. Yapacağınız bu hareket sinyal seviyesi tarafından hızlı bir şekilde fark edilir. Bu esnadan anten sinyal seviyesi yükseliyorsa o zaman biraz daha lnbyi çeviriniz. Lnb çevirme yani lnb ince ayarlama işlemi sinyal tekrardan düşmesi anına kadar devam etmelidir. Lnb dönmesini en iyi şekilde sinyalin yüksek olduğu ana kadar yapmalısınız. Çanak anten ince ayarı için bu yapmanızın anlamın da hem yağmurlu havalar da hem de çekmeyen kanalların çekebilmesi içindir.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

2 Yorum

 1. Merhaba,

  Ceken tüm kanallar şuan cekmemekte.Ilb arızalı diye yenisini aldım aynı şekilde taktım.Fakat yeniden ayralamada çoğu kanal yoktu.

  Benim sormak istediğim Lnb çanağa doğru yakınmı olmalı.Yani tutan kelepcenin cana doğru iyice itirilmesimi gerekli yada kelepcenin sonunda mı olmalı.Birden Lnb sağa yada sola eğilimlimi olmalı.Yani bazı yazılarda 7 yönünde olmalı deniliyor türksat için doğrumudur.

  Kolay gelsim

  1. Merhabalar Sorularınıza sırasıyla cevap verdim. Probleminiz ile ilgili bu cevaplara bakarak bir çözüm yolu izleyebilirsiniz.
   1. Çanak anten arızasının nereden olduğunu bilmeden lnb satın aldığınız için çekmemesi normaldir. Demek ki sorun lnb de değil başka bir parçadadır. Veya sadece basit bir çanak anten ayarı yapmak gerekmektedir.
   2. Lnb çanak antene uzak olmalıdır. Yani lnb ön kapak kısmı ile çanak antenin ortası birbirinden uzak olmalıdır. Başka bir deyiş ile aradaki mesafe fazla olmalı.
   3. Çanak antenin arkasına geçin. ve siz de çanak antenin baktığı yöne bakın. Bu şekilde lnb ye baktığınız da lnbye takılan kablo dümdüz aşağıya doğru değilde çok hafif yaklaşık 1,5 – 2 cm mesafede sağ tarafa dönük olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler