Hizmetlerimiz

Uydu alıcısı merkezi sistem ayarları

Uydu cihazları çanak anten ve uydu alıcısının merkezi sistem ayarlarının yapılması için sizler için kaleme almış olduğunuz ‘’ uydu alıcısı merkezi sistem ayarları’’ konumuza göz atmanızı rica ediyoruz. Eve tamirci çağırmadan önce şu anda popüler olan internetten bilgi alma devri resmen başlamış oldu. Hiçbir problemi olmayan uydu alıcısını söküp yeni bir evde kurmak istediniz. Bu denemeler sonucun da mutlaka sizler anten kablosunu uydu alıcısına bağladığınız anda çalışması gerekirken sinyal yok hatası ile karşılaşmanız büyük bir olasılıktır.

Aynı zaman da uydu alıcısını aldığınız zaman muhtemele olarak uydu ayarları doğru bir şekilde yapıldığından kimsenin şüphesi yoktur elbette. Yalnız bu yapılan ayarların bazıları merkezi uydu sistemi ile birebir uyumlu olmasa da bazıları da uydu alıcısını takar takmaz görüntü gelebilmektedir. Bunun nedenleri aslında bazı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar kısa şöyledir. Uydu alıcısı merkezi sistem ayarlarının yapılmamış olması, binaya merkezi uydu santralinin kurulmamış olması, anten ayarlarının yanlış yapılmış olması, anten kablosunun bağlayamamış olmanız, merkezi uydu santrali takılırken normal olan yollar yerine ters bağlantı yapılmış olması ve en son ihtimal olarak uydu alıcısının merkezi uydu santralinde çalışmıyor olmasıdır.

Makaledeki yazı başlıkları

Uydu ayarları nasıl yapılır?

Receiver uydu anten ayarları oldukça basit bir şekilde yapılabilir. Bu ayarlar bir uydu alıcısında sabit olarak belirlenmiştir. Yalnız bazen uydu cihazınızın sıfırlamanız ile birçok ayarın kaybolması da muhtemeldir. Genel de he ne kadar fabrika ayarlarına dönen bir uyduda anten ayarlarını yapmadan otomatik olarak ortaya çıkmış olsa da bu ayarları kontrol etmeniz de gerekebilir. Çünkü otomatik yüklenen ayarlar sizlere uymaya bilir ve ayrıca Uydu alıcısı merkezi sistem ayarlarının da bir kez daha yapılması gerekebilir.

Bu bazı televizyonlar da her şey otomatik olarak yükleme işlemi tamamlanır. Sizler sadece diseqc yazan yeri kontrol ederek kapalı ise açmanızı ve açık ise de kendinize göre anten çanak giriş yerini değiştirmelisiniz.  Burada yazılan ayarlar Uydu alıcısı merkezi sistem ayarlarıdır. Bu ayarları yapmanıza rağmen yine de televizyonunuza televizyon kanalları veya radyo kanallaı çalışmazsa merkezi uydu santralini kim yaptıysa onu aramayıp bilgi almanızı rica ediyorum.

Örnek receiver ayarlarının yapılması

UYDU: Türksat42E

Band: Ku Band

LNB TİPİ: Üniversal

LNB FREKANS: 9750 – 10600

Diseqc1.0: 1

DİSEQC 1.1: Kapalı

LNB GÜCÜ: Açık

POLARİZASYON: Otomatik 13/18

12 VOLT: Açık

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler