Blog

Tuner çıkışı aşırı yüklendi

Tuner çıkışı aşırı yüklendi arızası smart akıllı televizyonların hayatımıza girmesi ile başlayan bir problemdir. Bu sorun her ne kadar yeni gibi görünse de, aslında yıllardır olan ama eski uydu alıcıları tarafından ekrana televizyon tuner çıkışı aşırı yüklendi arızası yansıtılmayan arıza türüdür. Peki bu sorun ile karşı karşıya kaldığınız da tuner çıkışı arızasına nasıl çözüm bulacağınızı biliyor musunuz?

Sıklıkla televizyonlar da görülen bu sorunu kendiniz de evde tamir edebilirsiniz. Yalnız bu sorun bazen kullanılan yedek parçalar da değil de televizyon arızasından kaynaklanmaktadır. Eğer televizyonunuz arızalı değilse bu yazımızı okuyarak tv tuner çıkışı aşırı yüklendi arızasına çözüm bulabilirsiniz.

Dilerseniz öncelikle tv tuner çıkışı aşırı yüklendi ne demek, hangi marka televizyonlar da daha sık görüldüğünü ve tunerin ne anlama geldiğini hep birlikte öğrenelim.

Makaledeki yazı başlıkları

Televizyon da Tuner çıkışı aşırı yüklendi yazıyor

tuner çıkışı aşırı yüklendi ne demek
tuner çıkışı aşırı yüklendi ne demek

Televizyonların tasarım ve sistem değişikliğine uğraması sonucu bazı mühendislik yanlarının da değiştirildiğini söylememiz gerekir. Yani her ne kadar eskiden kullandığımız tüplü televizyonlara benzeyen ürünleri hali hazırda kullanıyor olsak ta bazı değişen yanlarının da çok farklı olduğunu görmekteyiz. Tuner çıkışı aşırı yüklendi sorunu ve çözümü için bazı araştırmalar yaptığımız da bunun birden fazla olasılık nedenlerinin olduğunu ve bunların bazılarını yapmak için her hangi bir beceriye bile gerek kalmadan yapılabileceği sonucuna ulaştık.

Televizyon da tuner çıkışı aşırı yüklendi yazıyor olması televizyonun çalışmamasına ve uyarı yazısının gitmemesine neden olur. Bu sorunun üstesinden gelmek ve uydu servisi çağırmadan tuner çıkışı arızasını onarmak isteyebilirsiniz. Bunun için tuner çıkışı aşırı yüklendi sorunu ve çözümü başlığını lütfen okuyup yazılan arızaları birer, birer uygulayınız.

Tuner çıkışı aşırı yüklendi ne demek?

Tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı televizyonlar da görülen bir arıza türüdür. Bu sorun genellikle anten kablosunda yer alan ortadaki kalın bakır tel ile kablonun dış tarafından yer alan ince tellerin birbirine temas etmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bunun haricinde televizyon da tuner çıkışı aşırı yüklendi arızasının bazı nedenleri daha var ki onlar da;

 • Dahili uydu alıcısının tuner çıkışının bozulması
 • Uydu alıcısı arızası
 • Televizyon tuner çıkışı arızası
 • Lnb arızası
 • Anten kablosu kopması
 • Kabloya su girmesi
 • Lnb ve konnektör de sıvı teması olması
 • Merkezi uydu sistemleri arızası
 • Merkezi uydu santral çıkışı arızası

Tuner çıkışı aşırı yüklendi çözümleri

Televizyon tuner çıkışı aşırı yüklendi arızasının birçok nedeni vardır. Bizler burada bu arıza sebeplerini açıklayıp çözümü içinde bir kaç öneride bulunduk. Sizler tuner çıkışı aşırı yüklendi arızası ile karşılaştığınız da uydu tamircisi çağırıp tuner çıkışı aşırı yüklendi arızasını tamir ettirmeden önce, kendiniz bir takım işlemler yaparak bu sorunun üstesinden gelmeyi deneyebilirsiniz. 

Burada tuner çıkışı arızasının çözümüne karşı bazı arıza nedenlerini ve çözümünü yazdık. Burada belirtilen parçalar her evde ve sistemde olmaz. kimisi tek lnb ile televizyon izlerken kimisi de merkezi uydu santrali kullanır. Bu nedenle yazılan bütün parçaları kontrol etmek zorunda değilsiniz. 

İşte tuner çıkışı aşırı yüklendi arızasına neden olabilecek arızalar ile çözümleri;

Uydu alıcısı arızası

Harici uydu alıcısı yani bir uydu cihazı kullanıyorsanız tuner çıkışı aşırı yüklendi arızası ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Çözüm olarak; Uydu alıcısına bağlı olan uydu kablosuna söküp konnektör ve uydu alıcısının tuner çıkışını kontrol ediniz. Sıvı teması yada kopan bir kablonun olup olmadığına bakınız. 

Televizyon tuner çıkışı arızası

Bir ton para verip son teknoloji dahili uydu alıcılı televizyon da tuner çıkışı aşırı yüklendi arızası ile karşı karşıya mı kaldınız? Peki tuner çıkışı aşırı yüklendi ne demek biliyor musunuz? Bu arızanın başlıca nedenlerinden bir tanesi de televizyon arızasıdır. Yani televizyonda tuna çıkışı aşırı yüklendi arızası ile karşı karşıya kaldığınızda ilk şüpheleneceğiniz yerlerden bir tanesi de televizyonun dahili uydu alıcısıdır. Çözüm olarak; 

Televizyonun tuner çıkışına bağlı olan anten kablosunu sökün. Anten kablosunda ya da televizyonun tuner çıkışında herhangi bir oksitlenme olup olmadığına bakınız. Oksitlenme var ise anten kablosunu değiştirin. Televizyonun tuner çıkışı kısmında oksitlenme olmamasına rağmen televizyon tuner çıkışı yüklendi uyarısı veriyorsa lütfen bir uydu servisi ile iletişime geçiniz.

Lnb arızası

Tuner çıkışı aşırı yüklenmemesinin nedenlerinden biri de lnb’dir. Lnb’ler yağmur, rüzgar, güneş, kar yağışı ve özellikle soğuk havaya maruz kalmasından dolayı kolaylıkla bozulabilir. Bu arızalardan biri de tuner çıkışı aşırı yüklendi arızasıdır. Çözüm olarak;

Elinizin altında eski yada yeni farklı bir lnb varsa lnb değişkliği yapınız. Ayrcıa tuner çıkışının aşırı yüklenmesi arıza tespitini de yapmak için, yanınızda farklı bir çanak anten varsa anten kablonuzu o antene takıp televizyonu deneyebilirsiniz.

Anten kablosu kopması

Uydu anten kablo kopması da tuner çıkışı aşırı yüklendi hatasını verebilir. Anten kablosu koptuğunda kopan yerde ki tellerin birbirine değmesi sonucu televizyon da tuner çıkışı arızası verebilir. Tuner çıkışı arızasının çözümü için;

Anten kablosunu kopan yerden kablo ek bağlantısı ile kablonuzu yeniden bağlayın. Ya da anten kablosunu tamamen değiştirerek de tuner çıkışı yüklenme arızasına çözüm bulabilirsiniz.

Uydu kablosuna su girmesi

Uydu kablosunun dışı plastik aksamdan üretildiğinden dolayı kablo zamanla çürüyebilir. Böyle bir durumda mutlaka anten kablosunun değiştirilmesi gerekir. Özellikle tv tuner çıkışı aşırı yüklendi sorunu ile karşılaştığınız da kablonun içine su girmesi ile alakalı olabilir. Çözüm olarak;

Uydu kablosunu mutlaka değiştirmelisiniz. Uydu kablosunun tamiri olmaz ve tamir edilmeden mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Lnb ve konnektör de sıvı teması olması

Lnb ve lnb’ye bağlı olan anten kablosunun konnektörüne su girme olasılığı oldukça fazladır. Televizyon tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı verdiğinde ilk bakacağınız yer lnb ucu, kablonun diğer her iki ucu ve dahili uydu alıcısı ya da uydu cihazının kablo uçlarıdır.

Merkezi uydu sistemleri arızası

Merkezi uydu sistemleri olan bir bina da oturuyorsanız ve televizyon da tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı çıkıyor ise merkezi uydu santralinin arızalı olmasından da kaynaklanabilmektedir. Merkezi sistem tuner çıkışı arızasının çözümü için;

Merkezi uydu santrali bütün binanın kullandığı sistemler olmasından dolayı sorunun kaynağını çözmediğiniz sürece merkezi santrale dokunmamalısınız. Aksi taktir de bütün bina sakinlerinin televizyonları da tv sinyal yok arızası yaşanabilir.

Merkezi uydu santral çıkışı arızası

Merkezi uydu santrali 1 ile 100 televizyon ve hatta çok daha fazla televizyona uydu yayını gönderebilir. Santral de ihtiyaca göre tuner çıkışları bulunur. Bu tuner çıkışlarının bazılarında tuner çıkışı arızası verebilir. Merkezi uydu santrali kullanıyorsanız ve tv de tuner çıkış arızası ile karşı karşıyaysanız çözümü için burada anlatlan işlemleri uygulayabilirsiniz. Merkezi uydu santrali tuner çıkışı aşırı yüklendi çözümü için;

Merkezi uydu santraline bağlı olan kablolar arasında kendi kablonuzu tanıyorsanız ve merkezi uydu santralinde boş bir tuner çıkışı varsa kendi kablonuzu söküp o boş yere takabilirsiniz. Bu sayede merkezi uydu santrali tuner arızasını çözmüş olacaksınız.

Televizyon markasına göre tuner çıkışı aşırı yüklendi çözümü

 • Arçelik tv tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı: Arçelik televizyon da tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı çıktıysa televizyon arızasından ziyade sorunu farklı parçalar da aramalısınız. Uydu kablosu kontrolü, lnb, kablo ek yerleri ve tv tuner çıkışın da su olup olmadığına bakınız.
 • Beko tv tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı: Beko tv tuner çıkışı aşırı yüklendi sorunu için de tıpkı Arçelik televizyon gibi sorunu diğer parçalar da aramanızı tavsiye ediyoruz. Bütün yedek parçaları kontrol ettikten sonra Beko yetkili servisi arayıp tuner çıkışı yüklendi arızasına çözüm bulmalısınız.
 • Lg tv tuner çıkışı aşırı yüklendi: LG tv de tuner çıkışı aşırı yüklendi arızası veriyorsa hemen televizyona bağlı bulunan uydu kablosunu sökün. Uyarı yazısının LG tv ekranında olup olmadığına bakın. Eğer Televizyon ekranında tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı gittiyse televizyon haricinde bütün parçalardan şüphelenip kontrolünü sağlamalısınız.  Uydu anten kablosunu televizyonun tuner çıkışından sökmenize rağmen televizyonda uyarı yazısı kalıyor ve gitmiyor ya da arada bir çıkıyorsa televizyonunuz arızalıdır demektir. Lütfen LG yetkili servisi arayıp randevu alınız.
 • Samsung tv tuner çıkışı aşırı yüklendi çözümü: Samsung televizyon da tuner çıkışının aşırı yüklenmesi ile ekrana bir uyarı yazısı gelir. Bu yazı ekrandayken televizyon da kanallar çekmez ya da çekse bile bu uyarı yazısı ekrandan gitmez. Bu sorun için öncelikle televizyon tuner çıkışını kontrol edin ve anten kablosun da kopuk olup olmadığına bakınız.
 • Philips televizyon tuner çıkışı aşırı yüklendi: Philip s tv Türkiye’de satılan en kaliteli televizyonlardan biridir. Her ne kadar menüsünün karmaşık olması ile çok fazla tutulmasa da üretilen en sağlam ve en iyi televizyon markalarından biridir. Philips televizyonunda da bazen tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı çıksa da bu sorun genellikle televizyon harici olan parçalardan kaynaklanmaktadır. Uydu servisinin kontrol etmesi ile televizyonda sorun olduğunu düşünülmesi ile Philips yetkili servisi arayabilirsiniz.
 • Hi-level tv tuner çıkışı aşırı yüklendi: Hi level tv de tıpkı diğer televizyonlar gibi tuner çıkışı arızası verebilir. Arızanın çözümü ve sorunun nereden kaynaklandığını öğrenmek için televizyon ve uydudan anlayan bir servis uzmanı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Hi level tv kolay, kolay tuner çıkışı arızası vermese de bazen bu sorunlarında yaşandığı muhtemeldir.
 • Awox tv tuner çıkışı aşırı yüklendi: Awox televizyon kullanıyorsanız ve tuner çıkışı arızası işle karşı karşıyaysanız lütfen ilk önce televizyon kablosunu çıkartıp televizyonu yeniden deneyiniz. Uyarı yazısı ekrandaysa ve hiç gitmiyorsa Awox tv servisini çağırınız. Tuner aşırı yüklendi arızası gittiyse o zaman da iyi bir uydu tamircisi çağırınız.
 • Sunny tv tuner çıkışı aşırı yüklendi: Sunny televizyon da tuner çıkışının aşırı yüklendiği yazdığın da hemen televizyon kablosunu sunny tv’nin dahili uydu alıcısından çıkartınız. Uyarı yazısının kaybolması ile sorunu diğer parçalar da arayabilirsiniz. Yazı kaybolmaz ve sunny televizyon ekranında uyarı gitmiyorsa o zaman da Sunny yetklili servisi ya da satıcısını arayınız.
 • Vestel tuner çıkışı aşırı yüklendi arızası: Vestel tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarı yazısı ile karşı karşıya kaldığınız da izleyeceğiniz 2 farklı yol var. Kendinden uydulu Vestel televizyon kullanıyorsanız ilk önce kablonun ucuna ve ardından anten kablosunda kopuk olup olmadığına bakmalısınız. Eğer hiç bir sorun bulamazsanız televizyon arızasından şüphelenebilirsiniz. Ayrıca uydu alıcısı kullanıyorsanız farklı bir cihaz ile de sorunu deneyebilirsiniz.
 • Yumatu tv tuner çıkışı aşırı yüklendi: Yumatu televizyon ekranın da tuner uyarı mesajını gördüğünüz de merkezi uydu sistemleri olan bir bina için merkezi santralin tuner çıkışına bakabilirsiniz. Ardından televizyona gelen beyaz renkli uydu kablosuna bakıp ince ve kalın tellerin birbirine değip değmediğini kontrol ediniz. Sorun bulamazsanız tamir çağırmalısınız.
 • Toshiba tv tuner çıkışı aşırı yüklendi: Toshiba televizyonlar ile Vestel televizyon kalite ve ürünleri aynıdır. Sistem olarak da aynı olan Toshiba televizyonların tuner çıkışı aşırı yüklendi ne demek arızasını merak edenler Vestel tv tuner çıkışı çözümüne bakabilirler.
 • Sony tv tuner çıkışı aşırı yüklendi: Sony televizyonlar ülkemiz de satışa sunulan en değerli televizyon markalarından biridir. Sony tv de tuner çıkışı aşırı yüklendi yazıyor ne yapacağım diyorsanız; Öncelikle anten kablosunu tuner bağlantı soketinden çıkartın. Uyarı yazısı gittiyse televizyon da sorun yok ve diğer çözüm yollarına bakmalısınız. Kabloyu sökmenize rağmen uyarı yazısı çıkmaya devam ediyorsa o zaman da televizyon da tuner arızası var demektir.
 • Grundig tv tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı: Grundig tv tuner uyarı yazısını ekrana yansıttığında hemen çözümüne odaklanmalısınız. Öncelikle televizyonda, anten kablosunda, lnb’de, merkezi santral çıkışında ve diğer yerler de sorun olabileceğini unutmayın. Yukarı da bahsetmiş olduğumuz bütün arıza sebeplerini lütfen inceleyiniz.
 • Seg tuner çıkışı aşırı yüklendi: Seg televizyonlar da tuner aşırı yüklenme arızası çıktığında ilk önce televizyondan uydu kablosunu sökün. Ardından televizyonun fişini çekin. 2 dakika bekleyip yeniden takın. Televizyonu çalıştırın. Uyarı yazısı gittiyse lütfen uydu servis uzmanı çağırıp tuner çıkışı aşırı yüklendi sorununun çözümünü tamir ettirin.

Televizyon tuner çıkışı aşırı yüklendi yazıyor ne yapmalıyım?

Öncelikle bu çok yünlü problemin giderilebilmesi için profesyonel bir servis uzmanından destek almanızı tavsiye ediyoruz. Uydu servis çalışanlarını çağırarak maddi durumunuz yoksa o zaman da tuner çıkışı aşırı yüklendi çözümü başlığı altında verilen bütün olası arıza nedenlerini tek, tek inceleyiniz. Arızanın nedeni televizyondan da çıkabileceğinden dolayı dilerseniz ilk önce kabloyu farklı bir televizyona takarak aynı arızanın olup olmadığına bakınız.

Bu konu hakkında uzman televizyon ve uydu servisi çalışanlarımızdan destek almak isterseniz lütfen yorum bölümüne yazınız.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir Yorum

 1. Mrb 15 katlı bı dairede oturuyorum bizim sıkıntımız tüner çıkışı aşırı yüklendi hatası fakat televizyon gün içinde çok güzel calışıyo gece tüner çıkışı aşırı yüklendi yazıyı bende şöyle bı algı oluştu binada çok sayıda televizyon açıksa calışıyo gece herkes TV yi kapattığı için bana sinyal çok geliyo diye düşünüyorum yaklaşık 5 aydır bu sorun var gece televizyon izlerken tüner hatası geliyo Tv yi izleyemiyoruz yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler