Blog

Tivibu da 4k ultra hd nasıl izlenir?

Tivibu yayınları SD ve HD kanallar olmak üzere 2 çeşit yayın yapmaktadır. Bu yayınların yayında ultra hd ve 4k yayınları maalesef yoktur. Tivibu da 4k ultra hd nasıl izlenir veya bu kanallar nasıl yüklenir diye bir araştırma yapıyorsanız sorunuzun cevabını sizleri fazla bekletmeden hemen söyleyelim.

Tivibu platformu şu an için hali hazırda yapılacak bir proje ile trt ultra hd ve buna benzer aynı kalite de yayın yapacak olan kanallar için henüz bir şey geliştirmedi. Sizler bir arkadaşınız da trt 4k kanalının izlendiğini ve bu kanalın sizde bulunan tivibu cihazlarında da görmek istiyorsanız şu an için tek yapmanız gereken şeyin beklemek olduğunu ifade etmek isterim. Sadece tivibu platformu değil, diğer tarafta d-smartta da böyle bir özellik halen yoktur.

Neden ultra hd 4k uydu alıcısı üretilmiyor?

Şu an için piyasa da olan bir iki tane sınırlı sayıda 4k uyumlu olan uydu alıcısı var. Bu modeller de rakipleri olmadığı için aşırı derece de pahalı satmaktadırlar. 4k yayınlarına anladığımız kadarıyla henüz bir yatırım yapılmadı. Televizyon kanalları 4k ultra hd yayınlarına şu an için çokta meraklı olmadıklarını görüyor gibiyiz. Bununla birliklte televizyon kanalları ultra hd yayın sunabilen bir televizyon kanalı yapmadıkça da digital uydu alıcıları üreticileri de bu konuda hiçbir çalışma yapmayacaklardır.

İlerleyen zamanlar da trt 4k kanalının yanına bir iki tane daha ünlü kanalların 4k yayınları çıkarsa bununla ilgili hemen hızlı bir şekilde trt 4k televizyonları ve bu özelliği taşıyan uydu alıcıların da piyasa da yerlerini hızlıca alacaklarından eminiz.

Tivibu da 4k yayın yok mu?

Şu anda tivibu yayınlarının iletilmesini sağlayan uydu alıcı modellerinin tamamını kontrol ettiğimiz de 4k özelliğinin olmadığını gördük. Yani tivibu da 4k ultra hd yayın desteği yok. Bu yayın desteğinin gelebilmesi için bu kullanılan cihazlara güncelleme yapılarak bu eksiklik giderilirse büyük bir paradan tasarruf etmiş olacaklar. Yalnız bu 4k özelliği yazılım güncellemesi ile olacak bir durum değilse o zaman da ultra hd yayın veren uydu alıcılarının üretilmesi ve bunu gelecekte kullanıcılarına sunması için şimdiden bir planlama ve girişim de bulunmaları gerekir.

Tivibu da 4k ultra hd nasıl izlenir veya izlenebilir mi sorusunu yanıtladık. Sormak istediğiniz diğer konular için bizlere yazabilirsiniz.

 

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler