Blog

Televizyonu kablolu / Kablosuz internete bağlama ayarları

Televizyonlar tıpkı bir cep telefonu gibi kolaylıkla internete bağlanabilir. Televizyonu kablo veya kablosuz internete bağlanma ayarlarının nasıl yapıldığını sizlere anlattıktan hemen sonra, sizler de televizyondan internete bağlanabilir, youtube ile videoları izleyebilir ve smart tv uygulamaları ile internete kolaylıkla bağlanabilirsiniz.

Bunun öncesinde öncelikle televizyonunuzun kablolu veya kablosuz internete bağlanma özelliğinin olması gerekir. Bazı televizyonlar da veya uydu alıcıların da her ne kadar internete bağlanma yeri olsa da, televizyonu internete bağladığınız da hiçbir şekilde internete girme tuşu bulunmamakta veya bulunsa bile televizyon çok eski olduğundan dolayı hiçbir uygulama açılmamaktadır. Bu nedenle eski bir televizyonu internete bağlasanız bile çok fazla bir şey beklememenizi tavsiye ediyoruz.

Televizyon markasına göre internete giriş menüleri

  • Samsung televizyonu kablolu veya kablosuz internete bağlamak için >MENÜ, >AĞ, >YAPILANDIRMA, >KABLOLU veya >KABLOSUZ seçeneklerine tıklayıp > İLERİ tuşuna basıp televizyonun internet ayarlarını yapılandırabilirsiniz.
  • Arçelik tv internete bağlamak için > MENÜ, >İNTERNET AYARLARI veya BAĞLANTI AYARLARI, >AĞ KURULUM menüsünden kablolu ve kablosuz seçeneği ile internete bağlanabilirsiniz.
  • Vestel televizyonu internete bağlamak için vestel tv kumandasından >MENÜ, >AYARLAR, > AĞ/İNTERNET AYARLARI, >KABLOLU BAĞLANTI veya >KABLOSUZ BAĞLANTI seçeneklerinden bağlanabilirsiniz.
  • Philips tv internet ayarları menüsüne giriş yapmak için >HOME veya varsa >SETUP, >MENÜ tuşuna basın. >AYARLAR, >AĞ/İNTERNET, > YAPILANDIRMA ayarlarına tıklayıp philips televizyonu internete bağlayabilirsiniz. NOT: Philips tvler de 4 farklı menü yazılımı kullanıldığından dolayı burada anlatılanlar kullandığınız televizyon da olmayabilir. Kullandığımız terimlere yakın olan seçeneklere giriş yapmalısınız.
  • Hi-level televizyonu internete bağlamak için yukarıda vestel tv yörüngelerini kullanabilirsiniz. Yani MENÜ, >AYARLAR, > AĞ/İNTERNET AYARLARI, >KABLOLU BAĞLANTI veya >KABLOSUZ BAĞLANTI seçeneklerinden bağlanabilirsiniz.

İPUCU: Yanlışlıkla kanalları silerseniz silinen kanalları geri getirme sayfasına tıklayıp kanalları yeniden kurabilirsiniz.

Televizyonu kablo ile internete bağlanma ayarları

Bu konumuz da her hangi bir televizyon modelini anlatmıyoruz. Bütün televizyonların internet kablosu aracılığı ile internete nasıl bağlanabileceğini anlattığımızdan dolayı burada yazılanların tam olarak karşılığını televizyon menüsünde bulamayabilirsiniz. Bu nedenle ortak terimler kullanacağız.

Televizyonu internet kablosu ile internete bağlamak için her iki ucunun sağlam olduğuna emin olduğunuz internet kablosunu hazırlayınız. Bir ucunu modemin arkasında bulunan kablo giriş yerlerine, diğer bir ucunu da televizyonunuzun arkasında bulunan >LAN giriş yerine bağlayınız. Bu giriş tırnaklı olduğu için tamamen kabloyu yerleştirdiğiniz de TIK diye bir ses duyacaksınız.

Televizyonun > MENÜ tuşuna basınız. Televizyon menüsüne göre değişkenlik gösterse de Menüden > AĞ AYARLARI,  İNTERNET AYARLARI, > AYARLAR, > İNTERNET yazan yerlerden her hangi bir tanesine tıklayın. > Çıkan sayfa da > KABLOLU BAĞLANTI ve > KABLOSUZ BAĞLANTI yazar. Siz > KABLOLU BAĞLANTI seçeneğini seçip ileri yazısına tıklayın.

Televizyon bu aşamadan sonra internete bağlanacaktır. Bulunduğunuz sayfayı kapatıp televizyonda youtube, internet exploner veya netflix gibi internete ile çalışan uygulamalara giriş yaparak televizyonun internete bağlanıp bağlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Televizyonu kablosuz internete bağlanma ayarları

Televizyonu kablosuz internete nasıl bağlarım diye arayış içerisindeyseniz o zaman doğru sayfadasınız. Kablo aracılığı ile televizyonu internete bağlamak istiyorsanız “Televizyonu kablo ile internete bağlanma ayarları“ başlığında ki yörüngeleri uygulayabilirsiniz.

Televizyonu kablosuz olarak internete bağlamadan önce şunu ifade etmeliyim ki, internet modemi televizyona çok yakın olmalıdır. Televizyonların wifi özellikleri cep telefonu ve bilgisayarlar kadar güçlü olmadığından dolayı modemi elinizden geldiğince televizyona yakın bir yer de bulundurun.

Televizyon kumandasından > MENÜ veya >SETUP tuşuna basın. Ardından > İNTERNET, >AĞ, >İNTERNET AYARLARI veya >AYARLAR bölününe giriş yaptıktan sonra >AĞ/İNTERNET AYARLARI  bölümüne giriş yapınız. Bu menü de > KABLOLU BAĞLANMA ve kumandanın sağ veya sol tuşuna bastığınız da >KABLOSUZ BAĞLANMA seçeneğini göreceksiniz. Sizler televizyonu kablosuz internete bağlanmak istediğinizden dolayı >KABLOSUZ BAĞLANMA seçeneğine gelip >İLERLE veya >OK tuşuna basacaksınız.

Bu aşamadan sonra wifi ağ listesi kendiliğinden çıkacaktır. Eğer çıkmazsa >AĞ ARA > AĞ YENİLE gibi bir yer varsa bulunduğunuz sayfa da bunlardan her hangi bir yere giriş yaparak televizyonun kablosuz ağları taramasına yardımcı olacaksınız. Çıkan ağ listesinde şifresini bildiğiniz ve çekim gücü çok yüksek olan wifi internet ismine tıklayınız.

Wifi kablosuz internetin şifresini giriniz. Sonrasında >TAMAM, > BİTTİ, >OKEY veya >İLERİ/NEXT tuşuna basınız. Girdiniz şifre kayıt edilecektir. Bazı televizyon modellerin de bu sayfadan çıktıktan sonra >KAYDET seçeneği vardır. Kaydet yazan yere veya >BAĞLAN yazan yere tıklayıp televizyonu internete bağlayabilirsiniz.

Televizyonu wifi lan adaptörü ile internete bağlama

Bazı modeller de televizyonun kablosuz özelliğinin aktifleşebilmesi için wifi lan adaptörü satın alıp televizyonun usb portuna takmanız gerekir. Bu wifi lan adaptörü olmazsa televizyon kablosuz olarak internete bağlanamaz. Bu dediğin cihaz sadece bazı televizyon modellerin de işe yaramaktadır. En son çıkan ve çok eski olmayan televizyonlar da wifi lan adaptörüne gerek kalmadan televizyonu anında kablosuz seçeneğinden internete bağlanabilirsiniz.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler