Blog

Televizyon da ses var görüntü yok

Lcd tv, Led tv, Smart ve Qled televizyonlar da çok sık meydana gelen televizyon da ses var görüntü yok sorununun nedenlerini sizlere anlatacağız. Televizyon da ses var ama görüntü simsiyah, görüntü çok az görünüyor veya ses olup görüntünün hiç olmaması sorunu çok fazla karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Böyle bir sorun ile karşılaştığınız da garantisi olan televizyonlar için yetkili televizyon servislerine yaptırabilirsiniz. Ayrıca garanti süresi dolmuş televizyonlar için de dilediğiniz uygun tv tamiri yapan bir tv tamircisine tv görüntü sorununu yaptırabilirsiniz.

NOT: FİRMAMIZ LED TAMİRİ YAPMAMAKTADIR. Bu makale sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Televizyon da ses var görüntü siyah veya çok az görüntü olması bir televizyon arızasıdır. Bu kullanıcı hatası kesinlikle değildir. Veyahut tv kumandasından yanlış bir tuşa basmakla televizyon da görüntü gitmez. Bu nedenler televizyon da ses var ama görüntü görünmüyor sorunu ile karşılaştığınız da aşağıda yer alan konu başlıklarına göz atarak sorunun çözümü ve nedenlerini inceleyebilirsiniz.

Televizyon da ses var görüntü yok sorunun çözümü ve nedenleri

Televizyonun bazı arızaları vardır ki, sizlere kumandadan şunu yap, bu tuşa bas diyerek tarif edebiliyoruz. Yalnız televizyon da görüntü yok sorunu için maalesef böyle bir anlatım şekli yok. Yani Televizyon da ses var görüntü simsiyah veya hiç görünmüyorsa tv led arızası yaşıyorsunuz demektir.

Tv led bar arızası yaşandığın da Televizyon da ses var görüntü yok sorunu ile karşılaşırsınız. Bazen de görüntü tamamen gitmez ama çok az görünür. Bu sorun da aslında tv led arızasıdır. Televizyonun içerisindeki led şeritlerin bazılarının bozulması sonucu televizyon da ölü görüntü olur ve ses çıkmaya devam eder. Televizyon da ses var görüntü yok sorunu ile karşılaştığınız da aşağıda yer alan birkaç taktiği yapmanızı tavsiye ediyorum. Bunlar;

 1. Televizyon kumandasında ampul, ışık gibi bir işaret varsa bu tuşa basmış olabilirsiniz. Yeniden bastığınız da görüntü gelmesi gerekir. Bu tuş sadece 1, 2 tv markasında bulunur. Sunny ve Sunny Axen tv gibi.
 2. Televizyonu harici (dışarıdan bağlı) uydu alıcısı ile kullanıyorsanız uydu alıcısı televizyon arkasından veya hdmi kablosundan çıkmış olabilir. Uydu alıcısı giriş yerini kontrol edin.
 3. Televizyon ekranını kırmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda tv ekran değişimi yaptırmalısınız.
 4. Televizyona küçük gözlü uydu alıcısı bağlıysa uydu cihazı bozulmuş olabilir. Evde başka cihaz varsa deneyip televizyona görüntü gelip gelmediğini kontrol edin.
 5. Televizyonunuz da Av 1, Av 2, Skart 1, Hdmi 1, Hdmi 2 ve Hdmi 3 gibi girişler varsa uydu alıcısını uyumlu olan diğer girişlere takıp bir de öyle deneyiniz.

Tüm bunları yapmanıza rağmen Televizyon da ses var görüntü yok sorunu devam ediyorsa televizyonun ledleri bozulmuş, anakartı arızalanmış veya farklı bazı arızalar yaşanmış demektir. Bu sorun çoğunlukla led arızası gibi göründüğünden dolayı tv led tamiri (Back light) yaptırmanız gerekmektedir.

Televizyon da neden siyah görüntü var?

Televizyon da siyah görüntünün olması veya tv de ses var ama görüntü simsiyah olması birkaç sebepten kaynaklanır. Bu sorun her ne kadar tv led arızası gibi görünse de eğer şansınız varsa aşağıda yer alan arıza türlerinden birinin oluşmasıdır. Çünkü tv led tamiri pahalı olan bir işlemdir. Televizyonunuz pahalı değilse hiç yaptırmaya bile değmeyen arızalardandır.

Televizyonda siyah görüntü varsa aşağıda yazdığımız seçenekleri incelemenizi tavsiye ediyorum. Televizyon da siyah görüntü olmasının nedenleri;

 • Televizyon ledleri bozulmuş olabilir.
 • Televizyon ana kartı arızalanmış olabilir.
 • Televizyon ekranı kırılmış olabilir.
 • Televizyon panel arızası oluşmuş olabilir.
 • Kumandanız da ışık açma kapatma düğmesi varsa bu düğmeye basmış olabilirsiniz.
 • Uydu alıcısı bozulmuş olabilir.
 • Skart veya hdmi kablosu bozulmuş olabilir.
 • Gözlü uydu alıcısı tv arkasından çıkmış ve gevşemiş olabilir.

Televizyon led arızası nedir?

Dükkanların vitrinlerinde ve tabelalarında kullanılan led ışıkları bilir misiniz? Ya da evlerimizde süs amaçlı kullandığımız led ışıkları da örnek gösterebiliriz. İşte televizyonlar da bu led ışıklar ile görüntü verir. Televizyon da ses var ama görüntü yoksa o zaman ilk önce ledlerin arızalı olup olmadığına bakılır. Televizyon içerisinde bu led şeritlerden birkaç tane sıralı bir şekilde bulunur.

Tv led arızası yaşandığında ve televizyon ledlerinin hepsi arızalandığında tv ekranı simsiyah görünür. Hiçbir görüntüyü göremezsiniz. Ama televizyon da ölü görüntü varsa, tv ses var ama görüntü çok az görünüyorsa tv led barların sadece bazıları bozulmuş ve bazıları da çalışıyor demektir.

Tv led bar arızası oluştuğunda televizyona ışık gelmez. Yani televizyon açıktır ama siz görüntüyü göremezsiniz. Sadece sesi duyarsınız.

Televizyon da ses var görüntü olmaması garanti kapsamında mı?

Evet. Televizyonun garantisi devam ediyorsa ve televizyon da ses var görüntü yok sorunu ile karşılaşırsanız, bu sorun garanti kapsamında yapılmaktadır. Bu oldukça pahalı olan arıza ile karşı karşıya kaldığınız da, hiç vakit kaybetmeden aynı günde garanti belgesi kontrolünü yapınız. Tv led arızası televizyonu aldıktan yaklaşık 20 ay yani genel de bir buçuk yıl sonra yaşanabilir. Çoğunlukla da garanti süresi bitimine yakın olur. Televizyon da ses var görüntü yok sorunu ile karşılaşmanız halinde hiç vakit kaybetmeden hemen garanti belgesini elinize alıp kontrol ediniz. Eğer garantisi devam ediyorsa şanlısınız demektir.

Yalnız atladığımız çok önemli bir konu var. Televizyonda ses var görüntü hiç yok sorunu her zaman tv led arızası değildir. Televizyon da ses var görüntü yoksa öncelikle arıza tespiti yapılması gerekir. Bazen sorun televizyon led arızasından değil, tv ekran kırılmasından kaynaklanır. Televizyon ekranı kırıldı ne yapabilirim konusunu inceleyebilirsiniz.

Televizyon da görüntü yok tamir ücretleri

Televizyon da meydana gelen arızalardan biri de televizyon da ses var görüntü yok problemidir. Bu sorun aslında televizyon da oluşabilecek en pahalı ikinci arızalardan biridir. Televizyon led ekran değişiminden sonra tv led tamiri de aynı şekilde pahalı bir işlemdir. Her ne kadar televizyon kırık ekran tamiri kadar olmasa da televizyon markasına göre ücret alındığını görmekteyiz

Televizyonda görüntü yok tamir ücretleri ile ilgili net fiyatın verilebilmesi için tv markası, modeli ve ekran büyüklüğü konusunda bilgiler verilmesi gerekir. Yalnız örnek olması açısından birkaç fiyat bilgisi verebiliriz.

32 inç, 80 – 82 ekran led tamiri ücreti: 300 – 550 TL

39 – 40 – 42 inç, 94, 102 ve 106 ekran led tamiri fiyatı: 500 – 600 TL

46 – 48 – 49 inç, 112, 117 ekran led tamiri ücretleri: 600 – 750 TL

50 – 55 – 58 inç, 120 cm, 124 cm, 140 ekran led arızası tamir ücreti: 650 – 800 TL arasıdır.

NOT: FİRMAMIZ LED TAMİRİ YAPMAMAKTADIR. Bu makale sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

5 Yorum

 1. Merhaba 39 “ woon marka tv İnternete girdigimde veya farklı bir şeyler açtıgımda ses de var görüntüde var fakat kanallara geçtiğimde ses var görüntü yok

  1. Merhabalar.
   Uydu kanallarının hepsinde mi ayrı sorun var? Yoksa trt4k yani ultra hd kanalından mı bahsediyorsunuz? Ayrıca hd olmayan bir uydu alıcısı kullanıyorsanız da bu arızayı verir. Detaylı anlatmak lütfen bize ulaşın.

 2. Merhabalar.
  Televizyonun led bar bölümüne giden bütün bölümlerin test edilmesi gerekir.
  Bir kaç parça değiştirmek yerine televizyon tamircisinde bir kaç gün kalıp, gereksiz parça değişimi yapmadan da çözülebilir diye düşünüyorum.

 3. Günaydın mevcutta awox tv de ses var görüntü yok büyük ihtimal led bar ( makaleden cıkartmış olduğum sonuç ) arızası var nasıl yardımc olabilirsiniz acaba
  Teşekkürler

  1. Merhabalar.
   Led bar tamirini maalesef yapmıyoruz. Bir kaç yerden fiyat alarak tamir işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler