Hizmetlerimiz

daire içi uydu çoğaltma

Özellikle büyük siteler ve tek bloktan oluşan büyük binalarda ki gelen daire içi uydu çoğaltma talepleri bazı yeni formüllerin bulunması ile bertaraf edilebiliyor. Bu tür yerler de birden fazla televizyon kullanımından dolayı ve çatıdan katından gelen sabit kablo miktarından dolayı daire içerisinde kablo çoğaltmaya gidilebilir. Bazı binalar da tek bir tane kablo her bir daireye bağlanırken bazılarında da 2 veya 3 tane uydu kablosu çatıdan gelmesine rağmen daire sahibinin bu sayıdan daha fazla televizyon kullanmasından dolayı şikayetler oluşabiliyor.

Daire içi uydu çoğaltma yapılmaya gerek kalmaması ve bu şikayetlerin önüne geçilebilmesi için yeni binalar yapıldığı zaman her bir daireye en azından 3 tane televizyon izlenebilecek kapasite de kablo indirilmesi faydalı olmuş olur. Daire sahibinin en azından 3 tane televizyona kadar televizyon kullanabilme kapasitesi olduğundan dolayı bu durumda şikayetlerin gelebileceğini düşünmemekteyiz.

Kablo çoğaltma nasıl yapılır?

Daire içerisindeki kabloların çoğaltılması işlemi çok fazla kolay olmamakla beraber her bir daire ve bina için ayrı ayrı yöntemler vardır. Normal site olmayan veya yüksek katlara sahip olmayan yerler de merdiven boşluklarından, binanın havalandırma boşluklarından veya binanın dış tarafından kablo atmak suretiyle kablo çoğaltma yerine bu yöntemler kullanılabilir. Eğer bu denilenleri yaparsanız daire içi kablo çoğaltmaya gerek kalmaz. Yalnız yapamadığınız takdirde daire içerisinde nasıl kablo çoğaltacağınızı hemen aktaralım.

Evinizde bir tane uydu anten kablosu varsa bunu çoğaltmanın yolları var elbette. Size anlatacağımız yöntem ile çok kolay bir şekilde bir kablodan 2 televizyon çalıştırabileceksiniz. İlk olarak uydu cihazına yani kullandığınız televizyona bağlanan anten kablosunu çıkarın. Sonra da 1 metrelik kablo hazırlayın. Ardından 2. Televizyona yetişecek kadar ikinci bir uydu kablosu daha hazırlayın. Sonrasında bu bir metrelik kablo ya ve diğer uzun kabloya konnektör takın. Aynı az önceki söktüğünüz kablonun ucu gibi temiz bir şekilde yapılmış olacak.

 

Eliniz de bir tane 3 tane ayrı ayrı çıkışları olan bir kablo çoğaltma aparatı alacaksınız. Bu aparatın resmine buradan bakabilirsiniz. Bu aparat 3 tane çıkışa aynı oranda sinyal gönderilmesini sağlar. Siz yine de isterseniz az önce söktüğünüz anten kablosunu aparatın her iki ucunun karşı karşıya olan tarafları değil de tek olan tarafa takın. Diğer bir metrelik kablonun bir ucunu bir tarafa ve diğer hazırlamış olduğunuz uzun anten kablosunu da diğer tarafa takınız. Bir metrelik kabloyu şu anda kullandığınız televizyona takınız.

NOT: Daire içi kablo çoğaltma yöntemi hiçbir şekilde çatıdan kablo indirme imkanı olmayanların yapması gereken yöntemdir. Birden fazla televizyon tek bir kablodan kullanılırsa televizyonların tuner çıkışının, uydu alıcısının, merkezi uydu santrali çıkışının veya lnbnin bozulma ihtimali vardır.

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

2 Yorum

    1. Way splitter T aparatına göre daha modern diyelim. İkisininde mantığı aynı. İmkanınız varsa Way almak daha iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler