İpek Uydu Servisi & Hızlı, Kaliteli ve Güvenli

  İpek Uydu Servisi


  Hızlı & Güvenilir & Kaliteli

  Tuner çıkışı ne demek? Tuner nedir?

  İstanbul uydu servisi, Uydu tamiri, Uydu servisi bölgeleri, Tuner çıkışı ne demek? Tuner nedir?
  Mustafa İ. (Uydu tamircisi uzmanı)      31 Aralık 2018      854 Okuma

  0541 762 22 52 Tıkla Ara

  Teknolojinin geliştirilmesi ile yeni terimleri de ister istemez öğreniyoruz. Tuner nedir veya tuner çıkışı ne demek olduğu konusunda çok fazla karşımıza çıkan sorular haline gelmesinden dolayı, Tuner nedir açıklamasını sizlere yapmayı uygun buluyoruz.

  Makaledeki yazı başlıkları

  Tuner nedir?

  Tuner bir İngilizce kelime olup 4 farklı anlama gelmektedir. Akort, akortçu, kanal ayırıcı ve istasyon ayırıcı anlamına gelmektedir. Tuner denildiği zaman her ne kadar aklımıza uydu alıcısı veya televizyonu ilgilendiren bir cihaz olarak aklımıza gelse de, aslında Tuner anlamının çok farklı olduğunu da söylememiz gerekir.

  Yani Türkçe olarak kullanılan terimlerin başında yer alan tuner isminin bir başka ismi uydu alıcısının içerisinde yer alan sisteme denilmektedir.

  Tuner çıkışı ne demek?

  Tuner nedir veya tuner çıkışının ne demek olduğunu sorsalardı bundan birkaç sene öncesine kadar pek kimse tarafından bilinmezdi. Yalnız teknolojilerin geliştirilmesi ile televizyon ve uydu çanak antenler ile ilgili yeni yeni terimler de karşımıza çıkmaya başladı. Genellikle kendinden uydulu televizyonlar da tuner çıkışı ile ilgili olarak bazı hataların vermiş olması sizleri tuner ne demek sorusunu sormaya itmiş olabilir.

  Kendinden uydulu televizyonların çanak anten kablosunun giriş yerine, uydu cihazının anten kablosunun bağlandığı yere tuner çıkışı denir. Bazen kullandığınız cihazın özelliğine göre değişen bazı farklı terimler de yazabilir. Yani televizyonunuz da tuner çıkışı ile ilgili bir uyarı yazı gördüğünüz zaman ille de kablo girişinin bağlanmış olduğu yeri işaret etmemektedir. Tuner aslında bir karttan oluşmaktadır. Bazen tuner çıkışı ile ilgili olarak söylenen bazı ifadelerin kullanılan tuner kartının da işaret edildiği söylenebilir.


  Bir önceki yazımız olan Tv de bütün kanallar takılarak gösteriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneriyoruz. Ayrıca ''Benzer Ürünler'' bölümü de inceleyebilirsiniz.  İpek İstanbul uydu servisi Ve Anten Kurulum Hizmetleri Kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. © 2019 - Powered By Uydu Servisi