Blog

4K nedir, 4K tv nasıl izlenir?

Bu aralar oldukça popüler olan ve çok net görüntü elde edebileceğiniz 4K tv uyumlu televizyonlar hakkında merak ettiklerinizi sizlere anlatacağız. 4K nedir ve 4k tv nasıl izlenir? 4k ultra hd televizyon ile hd televizyon arasında ne fark var diye soracak olanlar için muhteşem bir rehber hazırladık.

Sizler de 4K tv kanallarını nasıl izlerim diyorsanız bunun için birkaç öneri hazırladık. Bu önerilen ürünleri inceleyerek size en uygun olanı satın alıp 4k tv izleyebilirsiniz. Ama 4k tv nasıl izlerim konusuna geçmeden önce dilerseniz 4k nedir konusunu ele alalım. Nedir bu 4k veya aynı zaman da Ultra hd teknolojisi?

Makaledeki yazı başlıkları

4K nedir?

4K, monitör ve televizyonlar da kullanılan görüntünün 3840 x 2160 (bazı televizyonlar da 4097 x 2160) piksel ile ekran çözünürlüğüne verilen isimdir. Öncesinde HD görüntünün kullanıldığı televizyonlar da şimdi de 4k yayın desteği ile karşımıza çıkmaktadır. 4K, HD ve öncesindeki yayınları incelediğimiz de sıralama şu şekilde sıralanmıştır. SD 576, HD 720, FULL HD 1080, 4K 2160 olarak karşımıza çıkmaktadır.

4k ile Hd arasında ne fark var?

4k tv ile Full Hd ekran görüntünü karşılaştırdığınız da görüntü netliği açısından arasında 3 katı fark olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle yeni bir televizyon satın alırken mutlaka 4k uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. İlerleyen yıllar da sd (hd olmayan) kanalların yerine hd kanallar çıktığı gibi hd kanallar kapanıp 4k, 8k, 16k kanallar da açılacaktır.

4k tv izlemek için ne yapmalıyım?

İpek uydu servisi firması olarak 4K tv nasıl izlerim sorusu ile son zamanlar da sıklıkla karşı karşıya kalmaktayız. Öncelikle 4k yayınları izleyebilmeniz için 4k uyumlu televizyon almanız veya 4k uydu alıcısı almanız gerekir. Her televizyon da ve receiver uydu alıcısında 4K desteği yoktur. Hatta yeni çıkmış uydu alıcıların %95’i bile 4K uyumlu değildir. Bundan dolayı eğer gerçekten de 4k tv nasıl izlerim, 4k yayını televizyondan nasıl izlerim veya televizyonumu nasıl 4k uyumlu yaparım diyorsanız tv veya 4k uydu cihazı almanız şart.

ÖNEMLİ NOT: 4K Tv veya 4K destekli uydu alıcısı satın alsanız bile sadece 4K desteği olan kanalları izleyebilirsiniz. 4k desteği olmayan Full hd, Hd ve Sd tv kanalların görüntüsü 4 k kadar net değildir. Yani 4k tv ve uydu alıcısı aldınız diye bütün tv yayınları 4k netliğinde olmaz.

Televizyonunuz da 4k özelliği TRT 4K gibi kanalların görüntülerini izleyebilmeniz gerekir. Eğer Trt 4K ses var görüntü yok sorunu ile karşı karşıyaysanız ilgili makaleye göz atabilirsiniz.

Televizyon da 4K yayınları izlemek için öneriler

4k yayınları televizyondan nasıl izlerim diyenler için yararlı olabilecek birkaç öneri hazırladık. Bu önerileri maddi durumunuz ile örtüşen seçeneği baz alarak 4k tv yayınlarını izleyebilirsiniz. 4K tv nasıl izlerim ile ilgili açıklanan listemiz de orta derece ve çok pahalı sayılabilecek ürünler de yer almaktadır. Çok pahalı cihaz en iyisidir mantığı yanlıştır. Bütçenizi aşmadan uygun fiyatlı ürünler de alıp televizyon da 4K yayınları izleyebilirsiniz.

4K uyumlu televizyon satın almak

4k-tv-izleme

4K tv yayınlarını izlemek için 4K ultra hd televizyon satın alabilirsiniz. Yeni satılan her televizyon 4k uyumlu değildir. HD yayınlarının bile daha yeni, yeni yaygınlaşması ile 4k uyumlu televizyonların sayısı %30 oranındadır. Eğer 4k televizyon satın almak ve her hangi bir yanlışlık olmayan 4k tv almak isterseniz tv satıcısına 4k tv izlenip izlenmediğini sormalısınız.

İPUCU: Her 4k uyumlu televizyon da trt4K gibi yüksek yayın yapan tv kanalları açılmayabilir.

4k uyumlu uydu alıcısı ile 4k yayın izleme

4k tv nasıl izlenir

Son yıllar da 4k uydu alıcısı satışların da az da olsa bir hareketlilik yaşanmaya başlandı. Bunun sebebi 4k tv kanallarının fazla olması değil, 4k uyumlu uydu alıcılarının fiyat olarak biraz daha uygun hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. 4k desteği olan receiverlar ilk çıktığında fiyatları oldukça pahalıydı. Ama şimdi çok pahalı olmayan 4k uyumlu uydu alıcılarını kolaylıkla alabilirsiniz.

EKSTRA BİLGİ: 4K uydu alıcısı satın aldığınız da mutlaka hdmi kablonun hdmi 2.0 veya hdmi 2.1 fiber hdmi kablo olmasına dikkat ediniz. Standart hdmi kablosu 4k yayınları iletmemektedir.

Netflix ile 4k filmleri izleme

netflix-ile-4k-tv-izleme

Netflix dediğimiz de aklınıza hemen bir tv yayını değilde içerisinde film ve dizilerin olduğu platform gelir. Bunda yanılmıyorsunuz. Eğer 25 hz ve daha hızlı internetiniz varsa Netflixte 4k yayınları kolaylıkla izleyebilirsiniz. Netflixte ki bütün içerikler 4k uyumlu değildir. Netflixte ki içeriklerin sadece bir kısmında 4k desteği vardır. 4k tv nasıl izlerim diyorsanız Netflix szie uymayabilir. Netflixte tv kanalları yok ama 4k dizi ve filmler elbette var.

Apple tv medya yayın oynatıcı ile 4k yayın izleme

4k-uyumlu-apple-tv

Apple tv’nin son sürümünde 4k yayın desteği var. Bu küçük ve şık cihaz ile 4k yayınları izleme şansına sahipsiniz. 4K yayın desteği olan cihazlar arasında en pahalı ve gerçekten de en iyi cihazlar arasında yerini almaktadır. Eğer maddi durumunuz iyiyse 4K destekli Apple tv alabilirsiniz.

Birbirinden farklı versiyonlar da Apple tv kutusu vardır. Eğer internet üzerinden 4k Apple tv alacaksanız mutlaka ürün açıklamasını dikkatli okuyunuz. Ayrınca bu pahalı olan cihazı 3, 5 lira diğerlerinden daha ucuz diye bilmediğiniz yerlerden değil de, güvenir hatta gözünüzle deneyebileceğiniz yerlerden almanızı tavsiye ediyoruz.

Akıllı 4K tv uyumlu android tabanlı medya oynatıcı

Android tabanlı 4k uyumlu medya oynatıcılar az önce tanıttığımız Apple tv’den çok daha uygundur. Performansını sizin denemeniz gerekir. Bizler Apple tv veya Mi Xiaomi gibi cihazları deneme şansımız olmadı. Bu cihaz da uydu anten girişi yoktur. İnternet üzerinden 4k tv kanallarını izleyebilirsiniz

Lütfen unutmayın! 4k tv izlemek için tv veya 4k uydu alıcısı alsanız bile sadece 4k yayın yapan kanalı izleyebilirsiniz. Diğer kanalları açtığınız da sıradan tv izler gibi yayını izlersiniz.

Tv ve uydu uzmanlarımızın 4k tv ile ilgili düşünceleri

Merhabalar. 4k tv kanalları 06/2021 tarihi itibariyle sadece ülkemizde uydu üzerinde ücretsiz yayın yapan sadece tek bir kanal var. Bu kanal da Trt 4K kanalıdır. Başka da yayın yapan kanal yok. Eğer sırf bu kanalı izlemek için kendinden uydulu 4K Televizyon veya 4k destekleyen uydu alıcısı alırsanız biraz acele etmiş olursunuz. Trt 4K kanalı kaliteli görüntü ve içerikleri olan bir kanaldır. Sırf bir kanalı izlemek içinde 4k standardına uygun tv veya cihaz almanız gerektiğini unutmayın.

Gerçekten de 4k tv nasıl izlenir diye araştırma içerisindeyseniz ve almayı düşünüyorsanız İyi bir televizyon almayı veya 4k uydu alıcısı alacaksanız da uzun yıllar kullanabileceğiniz iyi bir cihaz seçmenizi tavsiye ediyoruz.

 

admin

Merhaba ben Metehan Aslan. Televizyon servisi ve İstanbul uydu servis Hizmetlerin de, aynı zamanda "İpek uydu servisi" firmasında teknik servis uzmanı olarak çalışıyorum. Sorun yaşadığınız tv uydu arızalarını ve aklınıza takılan soruları YORUM kısmına yazarsanız sizlere kısa süre de yardımcı olabilirim.

3 Yorum

  1. Merhaba, 4k tv aldım ve dahili uydu alıcısı da 4k uyumlu fakat lnb konusunda bilgi bulamadım. 4k izleyebilmek için lnb veya çanakta da benzer özellikleri aramalı mıyız yoksa normal bir çanak ve lnb ile izleyebilir miyiz? veya anten kablosu değişmeli mi?

  2. Merhaba, 4k tv aldım ve dahili uydu alıcısı da 4k uyumlu fakat lnb konusunda bilgi bulamadım. 4k izleyebilmek için lnb veya çanakta da benzer özellikleri aramalı mıyız yoksa normal bir çanak ve lnb ile izleyebilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler